Menü

Előtérben a „napfényvitamin”

Az elmúlt időszakban ismételten előtérbe került a D-vitamin szerepe, melynek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Azért fontos kiemelni a D-vitamin szerepét szervezetünk egészségének megőrzése érdekében, mert szinte valamennyi sejtünkben a gének működését szabályozza, és pótlása ma már korántsem annyira magától értetődő.

Bár D-vitaminhoz táplálék útján is hozzájuthat szervezetünk, leginkább a napsugárzás segítségével pótolhatjuk. Ultraibolya B sugárzás hatására D-vitamin keletkezik a bőrben, mely nélkülözhetetlen vitamin többek között a csontok, az izmok egészsége szempontjából, illetve az immunrendszerünk működésére is hatással van.

A középkorban a városokat gyakran jellemezte fényhiány, melynek következménye az úgynevezett angolkór tünetegyüttes megjelenése volt, ez a hiányállapot izom- és immungyengeséget jelentett, de hozzájárult a korai halálozáshoz is.

És bár teljesen más okokból kifolyólag, de napjainkban is jellemző tendenciává vált az alacsony D-vitamin ellátottság, vagyis szervezetünk nem jut elég mennyiségben ehhez az értékes vitaminhoz. A napozással és a napsugárzással kapcsolatban az elmúlt években rengeteg sok figyelmeztetést, veszélyjelzést, és tiltást hallhattunk, ezért a napfény mára inkább valamilyen rettegett, elkerülendő kategóriába került. Nem szabad elbagatellizálni a napsugárzás lehetséges ártalmait, de arról sem szabad megfeledkeznünk milyen fontos része az életnek.

Fontos tudni, hogy bár táplálék útján is D-vitaminhoz jutathatjuk szervezetünket, többek között például gomba, és halak fogyasztásával, de az ilyen formában „beszerzett” vitamin, nem elegendő egészségünk megőrzése szempontjából.

Fotó:
pixabay.com

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.