Kellemetlen, „örökre szóló” betegség
- Dátum: 2015.03.17., 13:49
- Ajakherpesz, fertőzés, gyógyulás, Herpesz vírus, immunrendszer, kezelés
Rendkívül kellemetlen panaszokkal járó fertőzés, a higiénia mind a továbbterjedés megakadályozása szempontjából, mind a betegség súlyosbodásának megelőzése szempontjából fontos.
Az ajakherpesz nemcsak tünetei miatt nagyon kellemetlen betegség, hanem amiatt is, hogy miután megfertőződtünk vele, a Herpesz vírus a gyógyulás után is szervezetünkben marad, és időről-időre kiújulnak a panaszok.
Sokféle okra vezethető vissza az ajakherpesz megjelenése, a vírussal történő megfertőzés után, újonnan sokszor valamilyen stresszhatásra jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Az immunrendszer legyengülése is felelőssé tehető az ajakherpesz kialakulásáért, de kiválthatják bizonyos ételek, illetve a vércukorszint ingadozása is.
A legkellemetlenebb a hólyagos, nedvedző szakasz, mind fájdalom mind esztétikai szempontból. Fontos tudni, hogy a tünetek gyógyulása után (ami körülbelül 10-14 nap) is még fennállhat a fertőzés veszély, vagyis a panaszok enyhülésével sem feledkezünk meg a higiéniáról!
A kellemetlen viszkető, égető érzést helyileg, lidocain tartalmú krémekkel enyhíthetjük, a gyógyulásért pedig recept nélkül kapható, alfa-interferon tartalmú krémek használatával tehetünk. A szakértők továbbá az aciclovir tartamú készítményeket is ajánlják, melyek csökkentik a vírus szaporodását, lerövidítik a gyógyulási időt és még a fájdalmat is csökkentik. Természetesen az ajánlott készítmények használata csak akkor hatásos, ha már a tünetek kialakulásának korai szakaszában alkalmazzuk őket.
Az ajakherpesz kezelése, illetve a megfelelő higiénia fontos annak érdekében, hogy elkerüljük a szövődmények kialakulását, mivel a fertőzés akár vírusos agyhártya gyulladáshoz is vezethet.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.