A feltöltődés alfája és ómegája
- Dátum: 2015.02.03., 10:00
- alvás, óra, pihenés, pihentető, regenerálódás
Amikor az alvásról esik szó, szinte mindig előkerül az a bűvös nyolc óra. Miért annyi? Miért nem annyi? Pontosan mi számít, és mi a fontos a megfelelő pihenéssel kapcsolatban?
Mindenki tudja, hogy testünk, agyunk és lelkünk megfelelő pihenése az alvásnál kezdődik. Ez a feltöltődés alfája és ómegája. Nincs mese, aludni kell, persze nem mindegy, hogy mennyit, ugyanakkor az sem, hogyan.
Aludjunk sokat, aludjunk jól – általános, közhelyes tanácsok, ráadásul baromi nehéz őket megfogadni. Mert, ugyan kinek van ideje nyolc teljes óra alvásra, illetve ha valaki nem alszik jól, mégis hogyan találjon rá megfelelő gyógymódot?
Kezdjük a mennyiségnél! A nyolc órát szokták beállítani, mint alsó határt, vagy elfogadható mennyiséget, ám ez egyáltalán nem biztos, hogy igaz. Egyénfüggő a dolog, ráadásul kutatások szerint ennél kisebb mennyiség is elegendő lehet, ha rendben van a minőség. Azaz, ha jól alszunk.
Na, de azt hogy kell csinálni? Ha valakinek problémája van vele, valóban nem könnyű a megoldás. Először érdemes kevésbé drasztikus módszerekhez folyamodni, s csak utána a szakember-gyógyszer kombinációhoz.
A mozgásszegény, pörgős életmód mellett a táplálkozásban is lehet a hiba, több (általában gyenge minőségű tartósított, és/vagy gyorskaja) élelmiszer is okozhat alvászavart. A lefekvés előtti nyugalmi(bb) állapotba kerülés, például az olvasás, a relaxáció, a jóga, vagy a meditáció segíthet, ahogyan a különböző, fontos vitaminok és ásványi anyagok (például a D-vitamon, kálium, L-glutamin) megfelelő szintje is.
Fotó:
pixabay.com
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?