Menü

A feltöltődés alfája és ómegája

Amikor az alvásról esik szó, szinte mindig előkerül az a bűvös nyolc óra. Miért annyi? Miért nem annyi? Pontosan mi számít, és mi a fontos a megfelelő pihenéssel kapcsolatban?

Mindenki tudja, hogy testünk, agyunk és lelkünk megfelelő pihenése az alvásnál kezdődik. Ez a feltöltődés alfája és ómegája. Nincs mese, aludni kell, persze nem mindegy, hogy mennyit, ugyanakkor az sem, hogyan.

Aludjunk sokat, aludjunk jól – általános, közhelyes tanácsok, ráadásul baromi nehéz őket megfogadni. Mert, ugyan kinek van ideje nyolc teljes óra alvásra, illetve ha valaki nem alszik jól, mégis hogyan találjon rá megfelelő gyógymódot?

Kezdjük a mennyiségnél! A nyolc órát szokták beállítani, mint alsó határt, vagy elfogadható mennyiséget, ám ez egyáltalán nem biztos, hogy igaz. Egyénfüggő a dolog, ráadásul kutatások szerint ennél kisebb mennyiség is elegendő lehet, ha rendben van a minőség. Azaz, ha jól alszunk.

Na, de azt hogy kell csinálni? Ha valakinek problémája van vele, valóban nem könnyű a megoldás. Először érdemes kevésbé drasztikus módszerekhez folyamodni, s csak utána a szakember-gyógyszer kombinációhoz.

A mozgásszegény, pörgős életmód mellett a táplálkozásban is lehet a hiba, több (általában gyenge minőségű tartósított, és/vagy gyorskaja) élelmiszer is okozhat alvászavart. A lefekvés előtti nyugalmi(bb) állapotba kerülés, például az olvasás, a relaxáció, a jóga, vagy a meditáció segíthet, ahogyan a különböző, fontos vitaminok és ásványi anyagok (például a D-vitamon, kálium, L-glutamin) megfelelő szintje is.

Fotó:
pixabay.com

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.