Menü

Rossz a hideg, de nem attól fázunk meg

A megfázás és a nátha nagyobb eséllyel alakul ki télen, mint a melegebb időszakokban, de nem lehet a hidegre fogni a dolgot. Önmagában nem az okozza a betegséget.

A hideg téli időjárás megágyaz, megfelelő terepet ad a náthának és a megfázásnak, de nem okoz betegséget. Legalábbis önmagában nem. A dolog több oldalról közelíthető meg.

Azok a kórokozók, amelyek a felső légúti betegségekért felelősek, könnyebben terjednek hűvösebb hőmérsékleten, ráadásul „célpontjaik” immunrendszere ebben az időszakban gyengébben működik. A két hatás felerősíti egymást, s nagyobb eséllyel alakul ki valamilyen megbetegedés.

A téli hónapokban rendszerint kevesebb oxigénhez és vitaminhoz jutunk, többet vagyunk zárt és fűtött (azaz szárazabb levegőjű) helységekben.

A hideg csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, ami szintén a kórokozóknak, vírusoknak, baktériumoknak kedvez. Ha kint tartózkodunk, figyeljünk a megfelelő, lehetőleg réteges öltözködésre, mert így sokkal kisebb esélyt hagyunk a megbetegedésre.

A benti tartózkodásnál pedig a megfelelő szellőztetésre kell odafigyelni, illetve arra, hogy túl meleg se legyen. Az immunrendszer téli „felturbózását” pedig már sok helyen tárgyaltuk, a legfőbb tanácsok: C és D-vitamin bevitel, zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, na és persze a sok folyadék.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?

Lúgosításra fel

Jön a jó idő, nem csak a kedvünknek kell jobbnak lennie, hanem a testünknek is ideje kiadni magából a káros anyagokat. Irány a lúgosítás!