Menü

Egér-kéz szindróma, az új „számítógépes betegség”

A számítógép-használat nem csak a szemek számára kedvezőtlen, hanem hát-, gerinc- és vállfájdalmakat, valamint ínhüvelygyulladást is okozhat. Főleg az egér használatával tehetünk rosszat a kezünknek, amivel gyakorlatilag egy újfajta betegség jelent meg. Egér-kéz szindrómának fordítják, és a túl sok számítógépes egérhasználat okozza a problémákat.

A jelenség oka, hogy az egér használata közben a kezünket kissé rendellenes módon tartjuk, a kéz számára a fogáshoz hasonló tartás lenne kedvező, ezzel szemben ha az egéren tartjuk a kezünket, akkor ahhoz képest elferdített, görcsös kéztartást használunk, ujjaink nyitottabban helyezkednek el, a kattogtatás és görgetés pedig igénybe veszi az inakat.

A probléma megelőzése érdekében 2007-ben megjelentettek egy úgynevezett ergonómiai gyógyegeret, amely helyesebb kéztartást eredményez a számítógépes egér használata közben. Sajnálatos módon ez nem terjedt el, talán a szokatlan formája, súlya, elsőre furcsa használhatósága miatt. Így hát maradtak az általános formájú számítógépes egerek, sőt elterjedtek a kicsi laptopok mellé ajánlottak, amelyek kisebb méretűk révén még kevesebb alátámasztást nyújtanak a kéznek.

Mit is jelent pontosan az egér-kéz szindróma? A túl sok egér-használattól a kéz, az ujjak hideggé válhatnak, a kéz vérkeringése lelassul. A csukló túlterhelődik, az izomzat összehúzódhat, és kialakulhat az ínhüvelygyulladás, valamint a teniszkönyök. Ami segíthet, ha munka, vagy számítógép-használat közben bizonyos időközönként megtornáztatjuk a kezünket. A legjobb, ha ezt az egész vállra, hátra kiterjesztjük. Fontos az is, hogy a kéznek legyen alátámasztása: kaphatóak már ehhez kéztámasztó kiegészítők, amelyek révén kényelmesebb a billentyűzet és az egér használata. Figyeljünk oda, hogy a kezünk ne a levegőben lógjon, miközben gépelünk, valamint az egeret használjuk. Legyen alátámasztás, akár legyen az maga az asztal, vagy a szék karfája. A laptop használóknak ajánlott a notebook touchpadját használni, mert az még mindig több mozgásra készteti a kezünket, mint az egér.

Amennyiben már érzékeljük a problémát (ne lepődjünk meg, ha nem használat közben, hanem este, vagy éjszaka jelentkezik!), akkor próbáljuk meg minél többet pihentetni a kezünket, és használjunk gyulladáscsökkentő krémet, valamint rendszeres hideg borogatást. 

Fotó:
pixabay.com

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.