Menü

A novemberi meleg árnyoldala

A novemberi melegnek szinte mindenki örül, de meg kell azt is jegyezni, hogy szervezetünk akár rosszul is reagálhat az évszakhoz képest szokatlan időjárásra.

A mozgás, a séták, a több napsütés, a plusz D-vitaminbeviteli lehetőség mind-mind olyasmi, ami abszolút pozitívvá teszi az idei november elejét. Az évszakhoz képest szokatlan melegnek ugyanakkor lehetnek árnyoldalai.

Az ország jelentős részén ezen a héten 15-20 Celsius fokos maximumokat mértek és mérnek, ami rendkívül melegnek számít így november elején. Ki kell hangsúlyozni a maximum kifejezést, a meleg időszak csak rövid időre koncentrálódik, néhány órát jelent, rendszerint kora délután. Estére, éjszakára és hajnalra is viszonylag gyorsan csökken a hőmérséklet, amely akár fagyközeli pontra is lemehet. Ez a hőingadozás pedig megterhelheti azok szervezetét, akik erre érzékenyek.

Ez a fajta időjárás könnyedén okozhat fáradékonyságot, ingerlékenységet és alvászavart azoknál az embereknél, akik erre hajlamosak. Fejfájással küszködhetünk és az átlagosnál jóval türelmetlenebbek lehetünk. Érdekesség, hogy a gyermekeknél is megfigyelhető ez a fajta negatív hatás, a kicsiknél magatartászavarokat okozhat a most tapasztalható időjárás.

Hogy mit tehetünk ezek ellen?

Először is azt, hogy észleljük a problémát. Ha idegesek, ingerlékenyek vagyunk, menjünk ki a szabad levegőre, szellőztessük ki a fejünket. Igyekezzünk minél kevesebb időt az autó volánja előtt tölteni, mert ez ilyenkor jelentős veszélyforrás. A „kúrába” be lehet vonni a gyógyteákat is, és elsősorban a pihenést.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.