Menü

Kellemetlen íngyulladás

Az emberek többsége legjobban a fogszuvasodástól és az azzal járó kellemetlen orvosi beavatkozásoktól fél, ám az ínygyulladás hasonlóan gyakori és veszélyes szájüregi probléma.

A bakteriális foglepedék a fog szuvasodás mellett ínygyulladást is előidézhet. Ilyenkor ínyünk duzzadt, vöröses színűvé válik és hajlamos a vérzésre.

Ilyenkor még nincs nagyobb gond. A lényeg az, hogy érzékeljük a problémát, amely kezdeti szakaszában házi módszerekkel is hatékonyan kezelhető. A gyakori fogmosás, a megfelelő technikával és a megfelelő fogkrémmel (akadnak speciális ínyvédő termékek) csodákra lehet képes viszonylag rövid idő, akár egy-két hét alatt.

Tartósabb gyulladás, fájdalom, ínyvérzés esetén érdemes orvoshoz fordulni. A szakember könnyedén meg tudja állapítani, mennyire súlyos a probléma.

Amennyiben az ínygyulladás nincs kikezelve, annak komolyabb következményei lehetnek. Fogágybetegség alakulhat ki, ami azt jelenti, hogy a fognyak és az íny közötti rés kimélyül. Ebben a mélyedésben felhalmozódnak a gyulladást okozó baktériumok. A folyamat a fog elveszítéséhez, sőt súlyosabb egészségügyi problémákhoz is vezethet, tehát mindenképpen szükséges a speciális kezelés.

Az ínygyulladás és következményei remek hatékonysággal előzhetőek meg a helyes fogmosás elsajátításával. A legújabb kutatások hangsúlyozzák a szájüregi problémák, gyulladások és  szervezetünk általános egészségügyi állapotának összefüggéseit.

Fotó:
pixabay.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.