Legyünk kritikusak a „csodaszerekkel” szemben!
Közhely, de nagyon igaz, hogy a beteg ember az utolsó szalmaszálba is kapaszkodik, a mondvacsinált „csodaszerek” mágnesként vonzzák a problémájukra megoldást kereső, laikus, reménykedő embereket.
És ez alól kevés kivitel van. Vagyis nem kell ahhoz halálos betegségben szenvednünk, hogy higgyünk, hinni akarjunk a gyógyulást, egészséget ígérő szerekben. Pedig erre a „hitünkre” kész iparág épült, álhírek és tévhitek sokasága kering, olyan „gyógymódok” és „gyógyszerek” körül, melyek valójában hatástalanok, és hiteltelenek. De az üzlet, az üzlet, és a laikus, gyógyulni vágyó, hiszékeny emberek megtévesztése az igazán jó üzlet.
Azoknak, akik tudatosabban szeretnék laikusként is értelmezni az interneten terjedő egészségügyi híreket, hiteles támpontot adhat többek között a Ködpiszkáló című blog. A blogot hozzáértő szakemberek (vegyész, biológus, gyógyszerész) írják, így segítenek tisztán látni az egészségünkkel kapcsolatos hitek és tévhitek között.
A blog igyekszik felkelteni egészséges szkepticizmusunkat olyan megtévesztő hírek, termékek iránt, melyek hiteltelenek, és szakmailag megalapozatlanok. Tipikus (gyanakvásra okot adó) termékek például, melyek egzotikus országból származó, titkos csodaszerként vannak reklámozva. Sajnos egy jó marketinggel akár fél évig is „élhetnek” olyan termékek, melyek valójában nem hatásosak, de sok ember dől be a propagandának és vásárolja meg őket.
Nem könnyű, de próbáljunk meg némi kritikát gyakorolni ezekkel a „csodaszerekkel” szemben, az említett blogon keresztül például bepillantást kaphatunk azokba a kommunikációs trükkökbe, melyek segítségével teljesen hatástalan gyógymódokat, gyógyszereket adnak el a laikus, gyógyulni vágyó embereknek.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.