Csontritkulás megelőzésének „titka”
- Dátum: 2014.10.09., 20:18
- csontritkulás, D-vitamin, K2-vitamin, kalcium, megelőzés
A kalcium mellett, újabb vitaminról derült ki, hogy kulcsszerepe lehet a csontritkulás elleni küzdelemben. A K2 vitamin, a legújabb kutatások szerint nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a kalcium valóban beépüljön a csontokba.
Átlagosan 30-35 éves kor után a csontozat veszít erejéből, és lassan elkezd leépülni. Ennek a folyamatnak hosszú éveken keresztül nincsenek tünetei, de idősebb korra jelentősen ronthatja az életminőséget. A kalcium önmagában pedig nem elégséges hogy megelőzzük a csontritkulást, derül ki a legújabb kutatásokból.
A kalcium ugyanis csak nehezen szívódik fel és fejti ki csontvédő hatását. Ráadásul az önmagában szedett kalcium lerakódhat az erekben, és rossz esetben még akár érszűkülethez, és szívinfarktushoz is vezethet.
A kalcium ilyen jellegű mellékhatásai tekintetében értékelődik fel a K2 vitamin szerepe, mely gyakorlatilag „elirányítja” a vitamint a csontokhoz, vagyis segíti annak hatékony felszívódását és beépülését a csontokba.
A szakértők szerint az igazán hatásos védelem titka a csontritkulás ellen, a K2-vitamin, a D-vitamin, és a kalcium kombinációja, így együttesen komoly szerepük lehet a megelőzésben, illetve a folyamat visszafordításában.
Tulajdonképpen a D-vitamin a kalcium felszívódását segíti elő, a K2 vitamin pedig a csontba épülését, egyúttal pedig megakadályozza a kalcium erekben történő lerakódását, és annak káros következményeit.
Mivel ma már étrendünk kevésbé tartalmazza ezeket a fontos vitaminokat, érdemes olyan készítményt vásárolnunk csontjaink védelmének érdekében, melyek az említett három vitamint kombinálva tartalmazzák.
Fotó:
pixabay.com
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.