Menü

Alattomos alkohol

Az alkoholizmus negatív hatásaival mindenki tisztában van, azzal viszont már kevesebben, hogy a probléma sokkal nagyobb mértékű, mint azt gondolnánk, illetve a gazdasági kihatásai is rendkívül kedvezőtlenek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint valamivel kevesebb mint 500 ezer alkoholista él az országban. A közel félmilliós adatot orvosi feljegyzések, kezelések alapján számolták, de nem mindenkit lát orvos, így az alkoholbetegek száma a téma szakértői szerint ennek akár a kétszerese, közel egymillió ember is lehet.

Ez óriási szám, de mit is jelent pontosan az alkoholizmus?

Egyszerűen fogalmazva, az számít alkoholistának, aki nem bírja abbahagyni az ivást. Bármi is történjen, nem tudja megállni, hogy ne nyúljon újra és újra a pohár után. Mindenki ismer ilyen típusú embereket. Ugyanakkor nemcsak ők vannak veszélyben.

Az alkohol alattomosan támad, és kis mennyiségtől is lehet egészségkárosodást szenvedni. Vannak ajánlott egységek férfiaknak és nőknek külön-külön. Ezek segítségével próbálják meghatározni mennyit lehet inni naponta és hetente, de az igazság az, hogy ez erősen személyfüggő. Annyi bizonyos, hogy, mint említettük, jóval kisebb mennyiség is árthat, annál amit a legtöbben gondolnak.

Egy két üveg sör, vagy néhány pohár bor nem számít soknak, de ha a hét minden napján megisszuk ezt a mennyiséget, az már nem is olyan kevés.

Aztán ott van a réteg, főleg a fiatalok, amely nem iszik hét közben, hétvégén viszont töménytelen mennyiségű italt gurít le a torkán.

A túlzásba vitt fogyasztás többféle, komoly egészségkárosodáshoz vezet, maga az alkoholfüggőség pedig maga a pokol. A leszokás iszonyatos munka, hosszú út és egyáltalán nem végleges megoldás, nem beszélve azokról a fizikai tünetekről, amelyet a beteg kénytelen elszenvedni.

Az alkohol a komplett szervezetet támadja, kárt okozhat a májban, szívben, a gyomorban, az agyban.

Az alkohol okozta problémák olyan sok embert érintenek, hogy a belőlük számolt gazdasági károk óvatos becslések szerint is meghaladják az adóbevételt.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.