Menü

Alattomos alkohol

Az alkoholizmus negatív hatásaival mindenki tisztában van, azzal viszont már kevesebben, hogy a probléma sokkal nagyobb mértékű, mint azt gondolnánk, illetve a gazdasági kihatásai is rendkívül kedvezőtlenek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint valamivel kevesebb mint 500 ezer alkoholista él az országban. A közel félmilliós adatot orvosi feljegyzések, kezelések alapján számolták, de nem mindenkit lát orvos, így az alkoholbetegek száma a téma szakértői szerint ennek akár a kétszerese, közel egymillió ember is lehet.

Ez óriási szám, de mit is jelent pontosan az alkoholizmus?

Egyszerűen fogalmazva, az számít alkoholistának, aki nem bírja abbahagyni az ivást. Bármi is történjen, nem tudja megállni, hogy ne nyúljon újra és újra a pohár után. Mindenki ismer ilyen típusú embereket. Ugyanakkor nemcsak ők vannak veszélyben.

Az alkohol alattomosan támad, és kis mennyiségtől is lehet egészségkárosodást szenvedni. Vannak ajánlott egységek férfiaknak és nőknek külön-külön. Ezek segítségével próbálják meghatározni mennyit lehet inni naponta és hetente, de az igazság az, hogy ez erősen személyfüggő. Annyi bizonyos, hogy, mint említettük, jóval kisebb mennyiség is árthat, annál amit a legtöbben gondolnak.

Egy két üveg sör, vagy néhány pohár bor nem számít soknak, de ha a hét minden napján megisszuk ezt a mennyiséget, az már nem is olyan kevés.

Aztán ott van a réteg, főleg a fiatalok, amely nem iszik hét közben, hétvégén viszont töménytelen mennyiségű italt gurít le a torkán.

A túlzásba vitt fogyasztás többféle, komoly egészségkárosodáshoz vezet, maga az alkoholfüggőség pedig maga a pokol. A leszokás iszonyatos munka, hosszú út és egyáltalán nem végleges megoldás, nem beszélve azokról a fizikai tünetekről, amelyet a beteg kénytelen elszenvedni.

Az alkohol a komplett szervezetet támadja, kárt okozhat a májban, szívben, a gyomorban, az agyban.

Az alkohol okozta problémák olyan sok embert érintenek, hogy a belőlük számolt gazdasági károk óvatos becslések szerint is meghaladják az adóbevételt.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.