Neuropátia, a cukorbetegség egyik veszélyes hozománya
- Dátum: 2014.09.10., 11:11
- cukorbetegség, depresszió, diabétesz, diéta, fájdalomcsillapító, gyógyhatású készítmény, gyógyszer, hasmenés, ideg, idegpálya, idegszövet, impotencia, inkontinencia, inzulin, inzulinszint, károsodás, mellékhatás, orvosi ellenőrzés, orvosi megfigyelés, sérülés, sport, stabilizálás, székrekedés, szövődmény, testmozgás, végtagfájdalom, végtagok, vércukorszint, vérvizsgálat, zsibbadás
A diabétesz azért veszélyes betegség, mert sokféle „mellékhatás” jellemzi. Ezek közül az egyik a neuropátia, ami az idegszövetek károsodását jelenti, és a test bármely pontján problémákat okozhat.
A cukorbetegség során a magas vércukorszint keringési problémákhoz vezet, ez pedig az idegek sérülését vonhatja maga után. Sajnos viszonylag gyakran előforduló szövődmény akkor, ha a diabéteszt nem ismerik fel, vagy nem sikerül stabilizálni a vércukorszintet. Enyhébb formája akár a betegek 60%-át is érintheti, úgyhogy érdemes foglalkozni a megfelelő vércukorszint beállításával.
A neuropátia tünetei többfélék lehetnek. Van, amikor valamely végtag esetén jelentkezik probléma, ez fájdalommal, vagy zsibbadással, bizsergéssel, gyengeséggel, koordinációs zavarral jár az adott végtag, végtagok esetén. A fájdalomérzet súlyosbodhat az esti órákban. A végtagok érzékelése teljesen kieshet, akár le is bénulhat súlyosabb esetben. Jelentkezhet az arcizmok gyengülésénél, okozhat látás-, beszéd-, vagy nyelészavart, továbbá egyéb belső szervrendszeri problémákat, mint az inkontinencia, hasmenés és székrekedés, impotencia – mindez attól függően, hogy mely idegszövetek károsodtak a betegség miatt. A lista sajnos nem teljes, és nem is túl bíztató, ezért inkább a megelőzésre érdemes törekedni: diétával, rendszeres orvosi ellenőrzéssel, testmozgással, gyógyszeres, vagy inzulinos kezeléssel szükséges törekedni a megfelelő vércukorszint beállítására. A kezelőorvosnak egyszerre kell vizsgálnia a véreredményeket, és rendszeresen figyelnie a végtagok állapotát is. A sport egyébként önmagában is megelőző szerepet nyújt a diabéteszesek neuropátiájának megelőzésében, főként kis terheléssel, hosszabb ideig végzett torna javasolt számukra.
A neuropátia jellemzője, hogy diabétesz esetén annál nagyobb a megjelenésének kockázata, minél régebb óta cukorbeteg valaki, főként, ha elmúlt 40 éves, és a vércukorszintje nem került stabilizálásra. Sajnos lelki tünetekkel is járhat, ugyanis depressziót válthat ki. (Mint arról már egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, a diabétesz és a depresszió szoros összefüggést mutat, és nem csak a betegség gondolatából adódó lelki problémák miatt.)
Megjegyzendő, hogy a neuropátiás tünetek nem utalnak egyértelműen cukorbetegségre, más egyéb tényezők is kiválthatják, például fertőzések, az immunrendszer betegségei, vitaminhiány, vagy gyógyszer mellékhatás, de akár az alkoholizmus is.
A neuropátia felismerése gyakran nem könnyű, az orvostól holisztikus szemléletet igényel. A felismerése azért is fontos, mert a betegség miatt jelentkező végtagfájdalmak, egyéb tünetek enyhítése esetén speciális fájdalomcsillapítók, egyéb gyógyszerek, vagy gyógyhatású készítmények alkalmazása szükséges.
Fotó:
pixabay.com
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.