Ezt próbáld ki! - ugrókötelezés
- Dátum: 2014.08.01., 20:30
- játék, mozgás, sport, Ugrálókötelezés, verseny
Elsőre gyerekjátékra emlékeztet és kívülről annak is tűnik, azonban voltaképpen egy komoly, nagy múltra visszatekintő, fejlesztő sport.
Mindenki ugrókötelezett már. Ez biztos, még ha messze nem is úgy, mint a profik, akiket filmekben, klipekben, bokszedzéseken látunk. Gyerekként először ügyetlenül, de rendkívül lelkesen nyúltunk az érdekes alkalmatossághoz, amellyel lehetett játszani, bohóckodni, hülyéskedni, s közben alaposan megizzadni.
Az ugrókötelezés komoly fizikai sport (lehet), méghozzá úgy közben agyunkat is tornásztatja. Fejleszti a mozgáskoordinációt, javítja a reflexeket, állóképességet növel. Jó hír, hogy nem szükséges hozzá előképzettség, a nulláról is meg lehet tanulni az alapokat. A mozgás nagyon hasonlít a tornához, egyszerre mozgatja meg a csuklót, a vállat, a derekat, a karokat, a térdet és a bokát. Nagy előnye, hogy szinte bárhol végezhető és komolyabb anyagi ráfordítást sem igényel az űzése.
Mint a futásnál, fontos a helyesen kiválasztott lábbeli és a borítás, amelyen ugrálunk (nem mindegy, mennyire kemény). Az ugrókötelezés nemcsak egyéni sport, lehet párban és csapatban is űzni.
Érdekes, hogy az ugrókötelezés nagyon hosszú múltra tekint vissza, források szerint már az ókorban is használták ezt a mozgáskultúrát. A világ különböző részein sokszor egymástól függetlenül eltérő módon és eltérő ugrókötél típussal terjedt el. Versenysporttá a 20. század második felében vált a játék, amelyben többek között világbajnokságot is rendeznek.
Fotó:
pixabay.com
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?