Menü

A lédús őszibarack

Az őszibarack egészséges, lédús, finom, ráadásul szinte bárhol elérhető gyümölcs. Érdekessége, hogy Ázsiából származik és a magyar elnevezése helytelen.

Az őszibarack ugyanis nem őszi, hanem nyári. Legalábbis, ami az érését illeti, nyár közepétől aktuális gyümölcs.

A barack feltételezhetően Kínából származik, legalábbis ott említik először, de ha nem is a nagy ázsiai birodalom, a forrás akkor is mindenképpen Ázsia. Európában is gyorsan kedvelté vált, elsősorban Olaszország és Franciaország járt (és jár) az élen a termesztésében. Az őszibarack népszerűsége fokozatosan nőtt az öreg kontinensen, az északabbra elterülő országokat, Hollandiát, Németországot és Angliát is meghódította az ízletes gyümölcs.

Érdekesség, hogy a nektarin nem valamilyen modern növényi technológia terméke, nem hibrid, hanem voltaképpen ugyanaz, mint az őszibarack, egy faj, némi genetikai eltéréssel.

Az őszibarack legnagyobb része, csaknem 90 százaléka víz, ezért a gyümölcs remekül oltja a szomjat. Ráadásul az átlagosnál többet is lehet fogyasztani belőle, ami egyrészt annak köszönhető, hogy kedvező a cukor és gyümölcssav aránya.

A frissítés mellett az őszibarack jó C- és B-vitamin forrás. Niacintartalma jót tesz a szív és érrendszernek. A benne található rostok (vannak fajták, amelyekben egészen sok van) szintén számos pozitív élettani hatás alapjai. A szívbetegeknek különösen ajánlott a fogyasztása.

Fotó:
pixabay.com

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.