Menü

Kerülje el a turistaosztály-szindrómát!

Hallott már a turistaosztály-szindrómáról? Azokat a trombózisos megbetegedéseket nevezik így, amikor az alsó végtagban keletkezik a probléma, méghozzá a hosszú, mozgás nélkül töltött időszak után. Mint a megnevezéséből is látszik, a turistaosztály-szindrómát először a repülőutak miatt keletkező trombózisok esetén fedezték fel.

Az utasok a turistaosztályokon lévő szűk helyek miatt nem tudják kellőképp mozgatni a végtagjaikat, valamint nem szívesen hagyják el az ülőhelyüket, mert emiatt több embert kellene felállítaniuk, ha belül ülnek. Ez pedig jelentősen megnöveli a trombózis kockázatát hosszabb utazások esetén. 

Csakhogy új-zélandi kutatók felfedezték, hogy a turistaosztály-szindróma a repülőknél sokkal jobban veszélyezteti az irodákban dolgozókat. Ugyanígy problémát okozhat a betegség miatti mozgásképtelenség, éppen emiatt a kórházakban már automatikusan trombózis elleni injekciókat adnak a nehezen mozgó betegeknek.

Az irodai munka viszont alattomosabb: rendszeres, hosszú ideig tartó, kevés mozgással járó tevékenységet jelent. Sok irodai alkalmazott az ebédszünetben áll fel először – vagy még akkor sem. Ha Ön is irodai dolgozó, akkor figyeljen oda rá, hogy lehetőség szerint kicsit mozgassa meg a végtagjait munka közben, és rendszeresen álljon fel! Bár jó dolognak hanzik, ha nem zökken ki a munkából, mert még a vizet is odakészíti az asztalra, azért nem biztos, hogy megéri a kockázat.

A trombózis ugyanis nagyon veszélyes: nemcsak az érintett testrészt veszélyezteti, ahol keletkezik, hanem a vérrög a vérkeringés révén egyéb szervekben, pl. akár a szívben, vagy a tüdőben is súlyos problémákat okozhat. Ha tehát irodai munkát végez, akkor figyeljen oda a turistaosztály-szindróma megelőzésére! Egyrészt igyon sok folyadékot, másrészt sportoljon rendszeresen! Különösen olyan testmozgások javasoltak, amelyek a lábat terhelik és erősítik. Ezáltal fokozódik a vérkeringés, a vénák erősebbek és rugalmasabbak lesznek. Ajánlott sporttevékenység a futás, kocogás, kerékpározás, séta, tánc, aerobic. Ha tehát kerékpárral jár munkába, akkor máris sokat tett a kockázatos trombózis megelőzése érdekében! 

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.