Menü

Kerülje el a turistaosztály-szindrómát!

Hallott már a turistaosztály-szindrómáról? Azokat a trombózisos megbetegedéseket nevezik így, amikor az alsó végtagban keletkezik a probléma, méghozzá a hosszú, mozgás nélkül töltött időszak után. Mint a megnevezéséből is látszik, a turistaosztály-szindrómát először a repülőutak miatt keletkező trombózisok esetén fedezték fel.

Az utasok a turistaosztályokon lévő szűk helyek miatt nem tudják kellőképp mozgatni a végtagjaikat, valamint nem szívesen hagyják el az ülőhelyüket, mert emiatt több embert kellene felállítaniuk, ha belül ülnek. Ez pedig jelentősen megnöveli a trombózis kockázatát hosszabb utazások esetén. 

Csakhogy új-zélandi kutatók felfedezték, hogy a turistaosztály-szindróma a repülőknél sokkal jobban veszélyezteti az irodákban dolgozókat. Ugyanígy problémát okozhat a betegség miatti mozgásképtelenség, éppen emiatt a kórházakban már automatikusan trombózis elleni injekciókat adnak a nehezen mozgó betegeknek.

Az irodai munka viszont alattomosabb: rendszeres, hosszú ideig tartó, kevés mozgással járó tevékenységet jelent. Sok irodai alkalmazott az ebédszünetben áll fel először – vagy még akkor sem. Ha Ön is irodai dolgozó, akkor figyeljen oda rá, hogy lehetőség szerint kicsit mozgassa meg a végtagjait munka közben, és rendszeresen álljon fel! Bár jó dolognak hanzik, ha nem zökken ki a munkából, mert még a vizet is odakészíti az asztalra, azért nem biztos, hogy megéri a kockázat.

A trombózis ugyanis nagyon veszélyes: nemcsak az érintett testrészt veszélyezteti, ahol keletkezik, hanem a vérrög a vérkeringés révén egyéb szervekben, pl. akár a szívben, vagy a tüdőben is súlyos problémákat okozhat. Ha tehát irodai munkát végez, akkor figyeljen oda a turistaosztály-szindróma megelőzésére! Egyrészt igyon sok folyadékot, másrészt sportoljon rendszeresen! Különösen olyan testmozgások javasoltak, amelyek a lábat terhelik és erősítik. Ezáltal fokozódik a vérkeringés, a vénák erősebbek és rugalmasabbak lesznek. Ajánlott sporttevékenység a futás, kocogás, kerékpározás, séta, tánc, aerobic. Ha tehát kerékpárral jár munkába, akkor máris sokat tett a kockázatos trombózis megelőzése érdekében! 

Fotó:
pixabay.com

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.