Valóban csak egy papír lenne a házasság?
- Dátum: 2014.07.01., 11:54
- eskü, esküvő, gyermek, gyermekvállalás, házasság, jogszabály, kapcsolat, örökbefogadás, özvegyi nyugdíj, párkapcsolat
A házasság intézményével nem szimpatizálók arra hivatkoznak, hogy a házasság teljesen felesleges, hiszen „csak egy papír”. De ez vajon valóban igaz? Azoknak, akik ódzkodnak a házasságtól, mindez jó hivatkozási alap annak elkerülésére, és első ránézésre reális felvetés. Néha azonban az a papír nagyon sokat számít. Akinek az érzelmi alap nem jelentős, annak is érdemes átgondolnia a házasság jogi jelentőségét.
Gyermekvállalás esetén különbség jelentkezik a házasság és az élettársi kapcsolat között. Például az utóbbi esetén nem vélelmezik ugyanis az apaságot: hiába teljesen egyértelmű a felek számára, az apának nyilatkozatot kell tennie. A közös gyermek-örökbefogadás élettársak között nem lehetséges, azt házasság hiányában csak az egyik fél tudja kérelmezni. Így viszont ha a hivatalos örökbefogadóval történik valami, akkor a másik fél külön eljárás hiányában nem jogosult a gyermek nevelésére.
Sok országban baleset, vagy betegség esetén még mindig nem adnak tájékoztatást élettársnak, csak házastársnak. Külföldi utazás, tartózkodás esetén érdemes utánanézni a helyi gyakorlatnak. Különbség tovább, hogy az élettárs a házastársakkal ellentétben csak 10 év élettársi kapcsolat után jogosult özvegyi nyugdíjra. Ezen kívül is még van jópár jogi szabályozás, ami különbséget tesz házastársak és élettársak között.
A lelki oldala sem ugyanaz a házasságban és élettársi kapcsolatban élésnek, bár egyesek előnynek, mások hátránynak érzik. Együttélés után házasodóktól gyakran megkérdezik, mit változtatott a kapcsolatukon az esküvő, és rendszerint azt felelik, hogy semmit. A hatások nyilvánvalóan nem is ilyenkor jelentkeznek, hanem később, élesebb helyzetekben, vagy változások idején. Van, akinek segít a kapcsolat megtartásában a házassági eskü, és fogódzkodót jelent akkor, amikor nehéz leküzdeni a párkapcsolatban jelentkező akadályokat. Másokat azonban fojtogat a tudat, hogy a fogadalom szerint örökké együtt kell lenniük.
Az is tény, hogy ha a párnak közös gyermeke születik, akkor annál már nincs nagyobb kötelék, mert ez tényleg örök életre szól. A válás persze lehetséges, de a gyermek miatt mindig (legalább elvi, de általában gyakorlati) kapocs lesz a két fél között.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.