Botrányok a Balaton vize körül
- Dátum: 2014.06.29., 21:34
- Balaton, calici, fertőzés, hal, halhullás, halpusztulás, halszaporulat, horgász, strand, szennyvíz, tó, turizmus, ürülék, vitorláshajó, víz, vízfelület, vizsgálat
Az utóbbi időben sok ijesztő híresztelést hallhattunk a Balaton vizéről. Fertőzött, szennyezett? Vajon mi az igazság, és mit mondanak a helyiek?
A Balaton körül élők és dolgozók szomorúan veszik tudomásul a Balatonról szóló negatív híreket, amelyek egyértelműen rossz hatással vannak a turizmusra. A szezon az idén egyébként sem az igazi a változékony időjárás miatt. Ha még jogosak lennének az aggodalmak, akkor érthető lenne. De úgy érzik, hogy nem azok, és a szakértők is ezt a véleményt támasztják alá. Az úszók calici vírussal fertőződtek júniusban, és emiatt kerültek kórházba. Sajnos ez a vírus nagyon makacs, és jellege miatt könnyen kiszáradást okozhat. Mivel nagyon könnyen, akár érintéssel terjed, így már egyetlen beteg is nagy létszámban fertőzhet. A Balatonban a vírust konkrétan nem sikerült kimutatni, de valóban elképzelhető, hogy ez volt a fertőzés felülete. Csakhogy ha vírushordozó van a közelünkben, akkor akár egyetlen kilincs közös érintésével is elkaphatjuk a betegséget.
Próbálták összehozni a tömeges halhullást és az úszók megbetegedését, pedig szinte biztos, hogy nincs összefüggés. A tavaszi halpusztulás természetes, évszázadok óta fennálló folyamat, és ez az idén az időjárási körülmények miatt elhúzódhatott. A vizsgálatok semmilyen problémát nem mutattak ki. Ráadásul teljesen más baktériumok, vírusok veszélyesek a halakra és az emberekre. A helyi horgászok inkább a túlzottan tiszta vízre „panaszkodnak”: azt mondják, a kristálytiszta víz nem kedvez a halszaporulatnak. Márpedig a víz az utóbbi években, az ideit is beleértve olyan tiszta, hogy inni lehet belőle. Sajnos ezt a fürdőzők nem látják, hiszen a strandokon felkeveredik az iszap. Ott viszont, ahol kisebb az embermozgás, látszik, hogy a víz átlátszó, mélyen lelátni a vízfelszín alatt.
Igen, tény, hogy a vitorlázók esetenként szennyvizet ürítenek a tóba, de nehogy azt higgyük, hogy ez újkeletű jelenség. Régen még nem is voltak elérhetőek ilyen modern kémiai illemhelyiségek a hajókon, mint manapság. Ráadásul a Balaton vízfelülete olyan nagy, hogy komolyabb fertőzés nem tud életben maradni nagyobb területen. Nem kell tehát aggódni: a Balaton vize kiváló, amit a strandokon külön ellenőriznek. Gyerekes családoknak sem kell lemondaniuk emiatt a nyaralásukat.
Fotó:
pixabay.com
Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.
Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.
Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?

A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?
Fogászati kisokos

Fontos tisztáznunk, hogy a fog ápolásának a célja, hogy megvédjük fogainkat a különböző betegségektől, emellett szép és ápolt fogaink legyenek. Amit otthon tehetünk ennek érdekében az a megfelelően végzett, rendszeres fogmosás, szájvízhasználat, fogorvosi kontrollvizsgálat.
Fehérjehiány, te felismered?

Mindenhonnan azt halljuk, hogy mennyire fontos a fehérje a szervezetünk számára, de sokan nem is tudják, hogy mi az, vagy, hogy milyen tünetekkel jár a hiánya.