Menü

Odafigyelünk eléggé az apák fontosságára?

Nemrég, június 15-én ünnepeltük az apák napját. Már akinek eszébe jutott, mert egyelőre közel sincs olyan ismertsége ennek, mint az anyák napjának, amelyet a virágboltok is előszeretettel propagálnak (amivel nincs is baj). Nos, az apák napja biztosan nem nekik hoz hasznot, annál inkább a családoknak! Fontos ugyanis elismerni nemcsak az anya, hanem az apa fontosságát is. Régóta ünnepeljük már az édesanyákat májusban, és nem is véletlenül. Az édesanya életet ad, szoptat, gondoz, gondoskodik, oltalmaz, ésatöbbi. Bár az édesapák ezen feladatok egy részére biológiailag nem tehetnek szert, fontos tudatosítani az ő szerepüket is.

Ezért hirdette meg idén a Jól-Lét Közhasznú Alapítvány az „Apád látható” elnevezésű kampányát, amikor arra kért mindenkit, hogy egy napra apák napja alkalmából cserélje le a facebook profilképét egy fotóra az édesapjával. Ugye, milyen ritka jelenségnek hangzik? A szervezet nem először tevékenykedik a témában, ők hozták létre az „Apa is csak egy van” elnevezésű facebook oldalt. A hajráegészség.hu maga is igyekszik a szemléletformálásban az Apanapló sorozattal, és néhanapján a leghíresebb közösségi anyablogban is megjelennek írások az apukáktól. Összességében még mindig ritka a jelenség, és sokkal kevesebbet hangsúlyozzák az édesapák szerepét és fontosságát.

De mi is az apa szerepe a családban? A családpszichológia szerint nem csekély! Míg a nő az érzelmi, addig a férfi az értelmi pillér a családszerkezetben. Az apa erkölcsi iránymutatása, védelmező szerepe alapjaiban meghatározza a családok dinamikáját. Másrészt az apa és anya együttes szerepe sem elhanyagolható: a gyermek kettejük kapcsolatáról vesz párkapcsolati mintát a legmeghatározóbb időszakban. Tudattalanul is magába szívja az egymás közötti kommunikációs stílusukat, vagy rosszabb esetben a játszmáikat.

Érzékeli a közöttük lévő hangulatokat, érintéseket. Nem véletlen, hogy a szociológusok szerint az a gyermek lesz a legegészségesebb lelkületű, ahol a fontossági sorrend elsősorban helyeződik a házastársra, és másodsorban a gyermekre. Hiszen a gyerek akkor a legboldogabb, ha az őt körülvevő családi légkör kellemes. A fentiekből láthatjuk hát, hogy az apa ugyanolyan tartópillér, mint az anya. Szerepük hasonlóan fontos, megérdemlik tehát, hogy ezt is ugyanannyira hangsúlyozzuk. Főként azért, mert nem egy házasság megy tönkre a szerepek elkülönítése miatt: az anya gyermeket nevel, az apa pénzt keres.

Mindenkinek megvan a maga különböző feladata, csak éppen a két út nem találkozik, a házastársak pedig elhidegülnek egymástól. Ha az apa nem érzi a fontosságát a családban és a gyermeknevelésben, az biztosan a családi egység megbomlásához vezet. Ne feledkezzünk hát meg az édesapákról, sem házastársként, sem pedig gyermekként! 

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.