Menü

Töltsük fel vasraktárainkat!

Leverten ébredünk és a kedvünk a nap múlásával sem lesz jobb. Állandó fáradtság gyötör bennünket, szellemileg, fizikailag is kimerültnek érezzük magunkat. A hajunk hullik, vagy töredezik, rendszeresen fáj a fejünk, vagy szédülünk. Ingerlékenyekké válunk és kedvetlenekké. Nos, ezek a tünetek legtöbb esetben vashiányra vezethetők vissza.

Egy alapos vérvizsgálattal utána járhatunk, hogy a fentebb felsorolt tünetek valóban a vashiány miatt alakultak-e ki. Ha igen, akkor ne ijedjünk meg, hiszen gyógyszeres kezelés nélkül is feltölthetjük vaskészleteinket. Tudatos és megfontolt táplálkozással könnyen segíthetünk a bajon és nemcsak az életkedvünk tér majd vissza, hanem a hajhullásnak, a fáradékonyságnak is véget vethetünk.

A vashiány legtöbbször a helytelen táplálkozás miatt alakul ki. Különösen veszélyes csecsemő, kisgyermek, serdülő korban, amikor rövid idő alatt rendkívül gyorsan nőnek, változnak a gyerekek. Ebben az időszakban fokozott vasszükséglet jellemzi a szervezetet, különben tanulási nehézségek, viselkedés zavarok, megkésett fejlődés, fáradékonyság, aluszékonyság lesz úrrá a gyermekeken. Persze jobb megelőzni a bajt, a kezdetben „mindössze” vérszegénységet” okozó vashiányt, s odafigyelni a megfelelő táplálkozásra. Nyers zöldségekből, gyümölcsökből a legkönnyebb pótolni az elvesztett vasat, de persze a főzött ételek is sokat segíthetnek a bajon.

Miután a C-vitamin nagy mértékben segíti a vas felszívódását, ezért olyan gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk, amelyek sok ilyet tartalmaznak. Például ilyen a citrom, a narancs, a csipkebogyó, a som, de a cseresznyével, a sárgabarackkal és a málnával sem kell fukar étvággyal bánnunk.

A spenót, vagy a sóska köztudottan komoly vastartalommal bíró zöldségféle, de a fokhagyma, a káposztafélék, a sütőtök, a brokkoli, a mangold, a sárgarépa, valamint a petrezselyem is sokat segíthet rajtunk. A hüvelyesek ugyancsak jó megoldást nyújtanak.

Érdemes nassolás helyett inkább magas vastartalmú olajos magvakat (dió, mogyoró, mandula) fogyasztani, reggelire pedig ne hagyjuk ki a zabpelyhet sem.

A halféleségek közül a lazac és a hering, a tejtermékek közül pedig a kecske- és juh készítmények vastartalma kiemelkedő. A belsőségekről pedig még nem is szóltunk, a máj, a velő, vagy a tüdő, ugyancsak jó kis vaspótló étek.

Fotó:
pixabay.com

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?