Szülés után depresszió: nemcsak az anyáké
- Dátum: 2014.06.04., 10:47
- anya, apa, depresszió, gyermekágy, Szülés, születés
Érdekes, hogy nemcsak az anyákat, hanem az apákat, vagy a nem biológiai szülőket is érintheti a gyermekszületési utáni depressziónak nevezett jelenség.
Az anyák esetében már régóta vizsgálják a szülés utáni, vagy gyermekágyi depressziót. Az orvosi szakirodalom megkülönbözteti a szomorúságot és depressziót, de egyszerűen fogalmazva, az egész jelenség azt jelenti, hogy a szülés utáni időszakban az anyánál szomorúság, hangulatingadozás, ingerlékenység, koncentrációhiány tapasztalható. Ha ez tovább tart, nem múlik el néhány nap, vagy 1-2 hét alatt, akkor már komolyabb dologról beszélünk. A tünetek ilyen esetben sokszor tovább szaporodnak, és veszélyeztethetik a gyermek ellátását.
Ha előbbiről van szó, elég lehet a pihenés, ha utóbbiról, érdemes szakemberhez fordulni. A legújabb vizsgálatok szerint nemcsak az anyák, hanem az apák és a nem biológiai szülők is érintve lehetnek.
Az apák depresszióját a tapasztalatok szerint nehezebb tetten érni, hiszen ők az esetek nagy részében nem kérnek segítséget, sőt, sokszor maguk sem vesznek tudomást a jelentkező tünetekről. Pedig a negatív hatások sokrétűek lehetnek és hosszabb távon is kihathatnak a család életére. Az ezzel a problémával küzdő apa épp abban a korban hat rosszul a gyermek fejlődésére, amikor az a legjobban számít. A frusztráltság, az ingerlékenység érzékenyen érinti a felcseperedő, kötődni kívánó gyermeket. Emiatt kiemelten fontos lenne, hogy a depressziós szülők mindegyike felismerje a problémát és amennyiben szükséges, kezeltesse azt.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.