Szülés után depresszió: nemcsak az anyáké
- Dátum: 2014.06.04., 10:47
- anya, apa, depresszió, gyermekágy, Szülés, születés
Érdekes, hogy nemcsak az anyákat, hanem az apákat, vagy a nem biológiai szülőket is érintheti a gyermekszületési utáni depressziónak nevezett jelenség.
Az anyák esetében már régóta vizsgálják a szülés utáni, vagy gyermekágyi depressziót. Az orvosi szakirodalom megkülönbözteti a szomorúságot és depressziót, de egyszerűen fogalmazva, az egész jelenség azt jelenti, hogy a szülés utáni időszakban az anyánál szomorúság, hangulatingadozás, ingerlékenység, koncentrációhiány tapasztalható. Ha ez tovább tart, nem múlik el néhány nap, vagy 1-2 hét alatt, akkor már komolyabb dologról beszélünk. A tünetek ilyen esetben sokszor tovább szaporodnak, és veszélyeztethetik a gyermek ellátását.
Ha előbbiről van szó, elég lehet a pihenés, ha utóbbiról, érdemes szakemberhez fordulni. A legújabb vizsgálatok szerint nemcsak az anyák, hanem az apák és a nem biológiai szülők is érintve lehetnek.
Az apák depresszióját a tapasztalatok szerint nehezebb tetten érni, hiszen ők az esetek nagy részében nem kérnek segítséget, sőt, sokszor maguk sem vesznek tudomást a jelentkező tünetekről. Pedig a negatív hatások sokrétűek lehetnek és hosszabb távon is kihathatnak a család életére. Az ezzel a problémával küzdő apa épp abban a korban hat rosszul a gyermek fejlődésére, amikor az a legjobban számít. A frusztráltság, az ingerlékenység érzékenyen érinti a felcseperedő, kötődni kívánó gyermeket. Emiatt kiemelten fontos lenne, hogy a depressziós szülők mindegyike felismerje a problémát és amennyiben szükséges, kezeltesse azt.
Fotó:
pixabay.com
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.
Túl gyors világ, túl gyors gyerekek – A korai érés jelensége

„Milyen nagy már!” „Kész férfi/nő” – halljuk gyakran a megállapítást ismerős/ismeretlenektől hétköznapi szituációkban. A mai fiatalság a viselkedésben és érdeklődésben is egyre korábban érnek, sokkal fejlettebbek is. Eltűnő gyerekkor: Miért nőnek fel túl gyorsan a mai fiatalok?