Menü

Ültessünk császárfát!

Ha árnyékot adó, értékes fát szeretnénk ültetni a kertünkbe, akkor a császárfa jó választás lehet. A május hónap még tökéletesen alkalmas arra, hogy a Kínából származó, kevésbé ismert fával gazdagítsuk udvarunkat.

A császárfa több okból is közkedvelt: Kiváló légtisztító és oxigéntermelő növény, viszont jól tűri a szennyezett levegőt. Oszlopos törzse igazán impozáns látványt nyújt, levelei pedig különösen nagyok (70 cm is lehet), így kiválóan védenek majd minket a nap tűző sugaraitól. Erre nem is kell túlságosan sokat várnunk, hiszen gyorsan nő, 3 évesen már teljes értékű fa válik belőle. Sokan napernyő-szerűen metszik az ágait, ha csak a felső lombkorona által nyújtott hűvösre áhítoznak, gyökerei pedig megakadályozzák a talajeróziót.

Tavasszal és télen is megörvendeztet minket a szépségével. Virágai akkor bújnak elő, amikor a legtöbb gyümölcsfa már elvirágzott. Meghosszabbítja számunkra a tavasz szépségeit: lila színű, 5-6 cm-es, fürtökben lógó virágai lila ruhás hölggyé öltöztetik a fát. Nem is beszélve a bódító parfümjéről, amit már messziről érezni lehet. Ha szeretjük az igazi, mézédes virágillatot, akkor minduntalan fel fogjuk emelni a földről császárfánk lehullott virágait. A levelei is kicsit később bontakoznak ki a tavasz végén teljes nagyságukban, mint a többi fáé, akkor viszont a közelgő nyár ígéretét suttogják.

Ősszel és télen pedig érdemes keresgélni a csúcsos, tojás alakú 3-4 cm-es terméseit, mert kiválóan használhatjuk dekorációk összeállításához.

A császárfa felhasználása sokrétű: a bútorokon kívül épületfaként, valamint hangszerek, hajók, hordók készítéséhez is használják. Ráadásul a fűtőértéke is kiváló. Leveleit takarmányként, zöldtrágyaként is alkalmazzák.

Lánygyermeket váróknak szép ajándék lehet egy császárfa csemete, ha van hely a kertben: a kínai hagyomány szerint ugyanis császárfát ültetnek a leány születésekor, amikor pedig férjhez megy, ebből készítenek bútorokat az ifjú pár számára. 

Fotó:
wikipédia

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.