Menü

Duzzadt nyirokcsomók

Kevesen tudják csak, hogy a nyirokcsomók milyen szerepet töltenek be szervezetünk működésében,  pedig a védekező mechanizmusok alapvető elemei. Fertőzések esetén megduzzadnak, kitapinthatóvá válnak, mely egy természetes, az immunrendszer aktivitását jelző folyamat.

A duzzadt nyirokcsomók mindig valamilyen fertőzésre utalnak, mely hátterében lehet lokális vagy generalizált gyulladás, illetve például a nyaki nyirokcsomók maguk is begyulladhatnak gyakori fertőzés esetén. Mindenesetre mindig tisztázni kell a duzzadt nyirokcsomók okát.

Ha a vérkép normális, a csomó a nyakon helyezkedik el, legfeljebb 1 cm, tapintása pedig puha és elmozdítható, és a fájdalom csak akut fertőzés esetén jelentkezik, egyébként a duzzadt csomó fájdalommentes, akkor valószínűsíthető, hogy ártalmatlan duzzanatról van szó. Komolyabb problémára utalhat, ha a nyakon kívül bukkanunk durva, kemény csomóra. Rákos betegeknél a nyirokcsomó-duzzanat szintén súlyosabb problémára utal, illetve akkor is ha a duzzanat hat hét után is kitapintható.

Az orvosok egyébként előszeretettel alkalmaznak műtéti megoldást a duzzadt nyirokcsomók eltávolítására, pedig egyéb terápiák is célravezetőek lehetnek. A mandula például egy olyan nyirokszerv, mely erős terhelésnek van kitéve, a gyakori fertőzések hatására pedig érzékennyé, duzzadttá válhat, ezekben az esetekben is rendszeresen műtéti eltávolításra kerül sor. Pedig különböző nyirokrendszert tehermenetesítő terápiákkal, például tehéntejtől való tartózkodás, nyak simító masszírozás, is javíthatunk nyirokrendszerünk állapotán. 

Összességében tehát a nyirokcsomók testünk védelmi rendszerének fontos részei, egészségi állapotunk jelzőrendszerei. A duzzadt nyirokcsomók mindig valamilyen fertőzésre utalnak, hátterükben komolyabb és ártalmatlan okok is állhatnak, ezért mindig ki kell vizsgálni a tüneteket.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.