Menü

Kell e tartózkodniuk a kismamáknak a sós ételektől?

A magas vérnyomás igen kedvezőtlen hatással lehet egy várandós kismamára, növeli a szívinfarktus, illetve különböző pajzsmirigy megbetegedések kockázatát, ráadásul a magzat fejlődését is negatív irányba befolyásolhatja.

Ezért figyelmeztetik mindig a kismamákat a helyes táplálkozásra, és többek között óvva intik őket a túlzott sófogyasztástól, mivel az köztudottan növeli a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

A legújabb vizsgálatok azonban arról a felfedezésről tesznek tanúságot, mely szerint a terhes nők esetében a bőséges sófogyasztás nem hogy növeli, hanem pont ellenkezőleg, csökkenti a vérnyomást.

Az aldoszteron nevű hormon a terhesség alatt jelentősen emelkedik, melynek funkciója, hogy sót tartson vissza a szervezetben. Ez azért fontos, hogy a magzat számára kellő táplálék álljon rendelkezésre. Az említett hormonhatás következtében, a kismamák többsége kifejezetten kívánja a sós ételeket.

Ezt a jelenséget svájci kutatók is vizsgálták, és kimutatták, hogy a várandós nők szervezete másképp reagál a fokozott sóbevitelre, mint a nem terhes nőké. A várandós nőknél ugyanis a sóbevitel növelése megemelte az aldoszteron szintet, és csökkentette a vérnyomást.

A pontos hatásmechanizmus egyelőre nem ismert, de úgy tűnik, hogy a sóban gazdag étkezés kismamák esetében csökkenti a magas vérnyomás és az azzal kapcsolatos komplikációk kialakulásának veszélyét. 

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.