Menü

Szívvédő táplálékaink

Szívünk védelme ma az egyik legfontosabb tevékenység, amelyet az egészséges életmód, táplálkozás keretein belül tehetünk magunkért. Lássuk mivel és hogyan!

A legbanálisabb, mindenki által ismert szívvédő „szer” a vörösbor. A vörösbor csökkenti a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, azt viszont már kevesebben tudják, hogy a sörnek is van hasonló hatása. A sörfogyasztás mérsékli a káros koleszterin szintjén, emellett antioxidáns tartalma is jelentős. Persze a jótékony tulajdonságok mindkét alkohol ital esetében csak mértékkel fogyasztva érvényesek.

A cseresznye az antocianinok révén bír szívvédő hatással, míg a csipkebogyó elsősorban magas C-vitamin tartalma miatt nagyon hasznos. A C-vitamin segíti a vérnyomás szabályozását, erősíti az érfalakat.

A halak az omega-3 zsírsavak miatt népszerűek e tekintetben, a szárnyas húsok pedig a B6-vitamin okán kerülnek be a szívbarát táplálkozás alapvető élelmiszerei közé.

A paradicsomot bizonyos vizsgálatok érelmeszesedés gátlónak tekintik, s így kiemelten ajánlják a fogyasztását. A babot koleszterincsökkentő tulajdonsága miatt mondták ki kívánatos tápláléknak.

A rostdús alma, valamint a flavonoidokban gazdag szőlő szintén szívvédő, utóbbi a vérrögök képződésének a kockázatát is csökkentheti.

Ott van még az olívaolaj, amely kiemelten ajánlott és a fokhagyma, amelynek allin-tartalma révén számos pozitív hatása van szervezetünkre.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.