Hogyan enyhíthetjük a kellemetlen hasi panaszokat?
- Dátum: 2014.04.02., 11:15
- életmód, gyógyszer, gyomorégés, gyomorpanaszok, túlsúly
Manapság egyre több reklámban kínálnak nekünk mindenféle készítményt és gyógyszert a különböző gyomorbántalmakra. Nem véletlenül olyan gyakori „szereplője” ezeknek a reklámoknak a haspuffadás, hiszen egyre többen szenvednek a hasi diszkomfort különböző tüneteitől.
A hasi panaszok enyhítésére persze sokféle gyógyszer, illetve gyógyhatású készítmény érhető el a piacon, mégis érdemes először kevésbé drasztikus módszerekkel próbálkoznunk, és több figyelmet szentelni a megelőzésnek. A gyomorpanaszok, haspuffadás hátterében ugyanis a legtöbb esetben életmódbeli tényezők állnak, így sokszor életmódbeli változtatásokkal is befolyással lehetünk a kellemetlen tünetekre.
Az egyik legfontosabb az testsúlycsökkentése, a hasi zsírszövet mennyiségének csökkenése megkönnyíti a bélműködést, melynek hatására a puffadásos tünetek is enyhülnek. A hasüregi nyomás csökkenésének egyébként a reflux betegség megszüntetésében is szerepe lehet. A szakemberek azt javasolják, hogy a napi kalóriabevitel ne haladja meg az 1200 kcal-t, és lehetőleg naponta többször, kisebb mennyiségű ételt együnk. Sokat tehetünk emésztőrendszerünk egészségének megőrzéséért azzal is, ha az étkezések alkalmával fogyasztunk nyers zöldségeket illetve gyümölcsöket is. A fokozott folyadékbevitel is segíthet megelőzni a gyomorbántalmakat, de a szénsavas üdítők illetve ásványvizek fogyasztása tovább fokozhatja a hasi diszkomfort tüneteit.
A hasi panaszok gyógyszeres kezelésére is van lehetőség. A gyomorégés ellen és a puffadás enyhítésére is kaphatóak recept nélküli gyógykészítmények. A gyomorégés ellen olyan gyógyszert érdemes bevetni, amelyik közvetlenül a gyomornyálkahártya savat termelő sejtjeiben gátolja a gyomorsav képződését. Az emésztőenzimeket tartalmazó készítményekkel pedig a haspuffadás tüneteit enyhíthetjük, szükség esetén pedig görcsoldót és fájdalomcsillapítót is alkalmazhatunk. Utóbbiakkal azonban bánjunk óvatosan, mivel fokozott, rendszeres szedésük tovább fokozhatja a gyomorbántalmainkat.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.