Menü

Amikor izgalomba jövünk

Ki ne ismerné az érzést, amikor olyan hevesen ver a szíve, hogy majd kiugrik a helyéről, mind eközben az érzékszervei élesebben működnek, mint valaha, az elméje pedig éberré válik. Az izgalmi állapot után aztán legtöbbször jön az eufória, a boldogság, az öröm, a felszabadultság. Az adrenalin dolgozott benne.

Az adrenalin egy különleges hormon, amelynek termelődése után elönti az embert az eufória, a boldogság, az öröm, a felszabadultság, az elégedettség érzése. Legtöbbször sikerélményt, vagy izgalmat jelent a jelenléte. Azonban arról az esetről sem szabad megfeledkeznünk, amikor veszélyhelyzetben termelődik. Ilyenkor képes az ember az elképzelhetetlen, ember feletti teljesítményre.

Az adrenalin megjelenésekor a szervezet elképesztő munkába kezd. Az izmok felkészülnek a terhelésre, kitágulnak a vázizmok, az erek, fokozódik a szívműködés, megemelkedik a vércukorszint, turbó fokozatra kapcsol az agy, élessé válik az elme, kifeszül az idegrendszer, és beindul a zsírégetés is. Több olyan szerv, működése amelyre adott szituációban viszont nincs szükség, lelassul.

Az ember például vészhelyzetben az adrenalin segítségével képes védekezni, vagy menekülni olyan erővel, gyorsasággal, amelyre egyébként, normál esetben nem lenne képes. A sportolók esetében az adrenalin segít abban, hogy teljesítő képességük maximumát ki tudják hozni magukból. Sok diák pedig az adrenalinnak köszönheti, hogy nem blokkol le vizsga közben, hanem még olyan dolgokra is emlékszik, amire átlagos esetben képtelen lenne.

Az adrenalin azonban veszélyes is lehet. Sokan ugyanis adrenalin függőségben szenvednek. Ez azt jelenti, hogy az adrenalin okozta érzés miatt keresik a veszélyt, az extrém helyzeteket, szituációkat, miközben nem ismerik a félelmet és nem fogják fel, hogy tevékenységük közben mekkora veszélynek vannak kitéve. Eközben nem érzik a hideget, a forróságot, az éhséget, a szomjúságot, szervezetük még maximális fokozaton pörög. Az eufóriát hajszolják újra és újra. S ha ez nem jön, akkor kiégettnek, boldogtalannak érezhetik magukat, depresszióba eshetnek. Ilyen esetben szakember segítségére is szükség lehet.

Fotó:
pixabay.com

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.