Az első ezer nap
- Dátum: 2014.03.21., 19:01
- anyatej, betegségek, Ezer nap, gyermek, táplálkozás
A legújabb kutatások életünk első ezer napjának kiemelt fontosságát hangsúlyozzák a későbbi egészségmegőrzésben.
A napokban bejárta a médiát egy tudatosságra nevelő, egészségügy kampány, amelyben azt emelik ki, hogy az első néhány év minőségi táplálkozása kiemelten fontos a későbbi egészségügyi állapot szempontjából. Mire kell a leginkább odafigyelni?
A kutatók szerint a fejlődés korai szakasza még annál is fontosabb, mint amit korábban állítottak. A gének helyett a táplálkozás szerepét hangsúlyozzák. A fogantatástól számított első ezer napban sok mindent el lehet rontani, ráadásul ezek olyan dolgok, amelyek később már szinte egyáltalán nem javíthatók, pótolhatók. Nőhet a cukorbetegség kialakulásának kockázata, az elhízásra való hajlam, a magas vérnyomás és az érelmeszesedés esélye.
Tehát már a terhesség alatti érdemes különösen odafigyelni a megfelelő táplálkozásra, a születés után pedig jöhet az anyatej, amely az első hónapokban a legjobb, legteljesebb táplálék a babának. Fél évig mindenképpen ajánlják az anyatejet, sőt még azt követően is, ha van rá mód, de hat hónap után már fontos a hozzátáplálás is. Persze ekkor még az említett ezer nap egyharmadánál sem vagyunk, később sem lankadhat a szülők figyelme és fegyelme, hiszen a gyermek egy és hároméves kora között fontos fejlődési szakaszon megy át. Például ekkor erősödik meg igazán immunrendszere, ami kényes szakasz, és amelyet táplálkozással pozitívan és negatívan is befolyásolhatunk. Ami általában hibádzik az, hogy a gyermek nem jut elég D-vitaminhoz, kalciumhoz és cinkhez, alacsony a vas, valamint sok a cukor és szénhidrátbevitele. Amennyiben ezek terén tartjuk magunkat az ajánlásokhoz, rengeteg problémát megspórolhatunk csemeténknek a későbbi felnőtt életben.
Fotó:
pixabay.com
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés
Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.
Karácsonyi gyerekszáj
Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.