Menü

Hogyan kell éretten szeretni?

A szeretet gyógyító erejéről beszélni közhelyesnek tűnhet, pedig kutatások bizonyítják, hogy milyen kedvező hatással van a vegetatív és immunfolyamatokra is. Akik szeretetteljes kapcsolatban élnek egészségesebbek, ritkábban betegszenek meg.

Persze korántsem mindegy milyen szeretetről van szó, hiszen szeretet nevében sokféle rossz dolgot is képesek vagyunk elkövetni. A szeretet és a kötődés szorosan összefüggő fogalmak, az érett szeretet alapja mindenképpen egy biztonságos, kölcsönös kötődés.

Sokféleképpen szerethetünk, de amikor a kapcsolatban a másik felet birtokolni akarjuk és eszközként felhasználni, akkor bizony nem beszélhetünk érett, pozitív hatású szeretetről. Ha éretten szeretünk, akkor a kapcsolat elsősorban nem hiányalapú, és nem törekszünk a másik fél megváltoztatására.

De lássuk akkor, miben nyilvánul meg konkrétan, ha egy kapcsolatot az önzetlen, érett szeretet jellemez! A felek egymás minél mélyebb megismerésére és elfogadására törekszenek. Nem akarják megváltoztatni egymást, hiszen szeretetük a másik csodálatából ered. Az érett szeretet tiszteletben tartja a másik fél függetlenségét, önállóságát, nem akarja homogenizálni a másikat a saját elképzeléseinek megfelelően. Nemcsak a kölcsönös kötődés, hanem a kölcsönös bizalom is meghatározója egy ilyen kapcsolatnak, vagyis a féltékenység kisebb mértékben van jelen, és inkább a féltés minőségében nyilvánul meg. Ha éretten szeretünk, képesek vagyunk támogatni társunkat, tőlünk független sikerére is büszkék tudunk lenni, és ezzel ösztönözni tudjuk a másik félt az állandó fejlődésre.

Az érett szeretet nem feltétlenül függ össze az életkorral, de sokaknak tanulnia kell ezt a magasabb szintű szeretet, mely jutalmazó és örömteli.

Fotó:
pixabay.com

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.