Menü

Példamutató test- és énkép

Nemcsak a médiából érkező nyomás van hatással a gyerekek énképére, testképére. A szülői minta nagymértékben meghatározza a gyerekek táplálkozással illetve testképpel kapcsolatos nézeteit.

Természetesen (mint minden másban) a szülői modell meghatározó szereppel bír abban, hogy a gyerek milyen táplálkozási szokásokat vesz fel. De a hangsúly nem azon lesz, amit prédikálunk gyermekeink felé például az egészséges táplálkozással kapcsolatban, hanem azon, hogy mi magunk hogyan étkezünk, mozgunk, és milyen jelzőkkel illetjük például testünket.

És persze nemcsak az elhízás rossz minta, hanem például az életvitelszerű fogyókúrázás is. Egy angol vizsgálat megállapította ugyanis, hogy a rendszeresen fogyókúrázó anyák lányai között gyakrabban fordulnak elő különböző táplálkozási zavarok.

A gyerekek akaratlanul is átveszik a szülők táplálkozási szokásait és a testképhez való hozzáállásukat is. Éppen ezért nemcsak a gyerekre vonatkozó megállapításainkat kell tudatosabban megválogatni, hanem az önmagunkkal kapcsolatos kritikáinkat is óvatosabban kell kezelnünk. Ha szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy gyermekünknek pozitív énképe, testképe legyen, akkor önmagunkra vonatkoztatva is kell dicsérő szavakat használnunk, és ne hangoztassuk túlzottan a kevésbé szerencsés genetikai örökségeket. Nem jó példa az sem, ha étkezésünket bűntudat kíséri, vagy ha testünk hibáit gyakran kiemeljük. 

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.