Menü

Nem könnyű józannak maradni az egészségiparban

A rossz szóval megfogalmazott, úgynevezett egészségiparnak nyilvánvalóan számos tévútja van. A gond ott kezdődik, hogy mi „imádjuk” ezeket, fogékonyak vagyunk a különleges és újszerűnek tűnő elméletekre.

A gyógyhatású, diétás, fogyasztó, életminőség javító, szépítő, formába hozó, erősítő, élethosszabbító szerek és módszerek világát éljük. Szinte nap, mint feltűnik valamilyen újdonság, amely akár egészen a világhírnévig is elmehet. Azzal együtt, hogy a tudomány képviselői a legtöbbet percek alatt, egyszerű és logikus magyarázattal söprik le az asztaltól, az emberekben a legtöbb esetben még mindig nagyobb az összeesküvés elméletek turbósította misztikumigény, mint a józanság. Persze józan legyen a talpán az, aki ki tud igazodni ebben az egészségügyi, táplálkozástudományi, zöld reform-forradalomban!

Vegyük például a közkedvelt zsírégetőket, amelyekre egy egész iparág épült rá az elmúlt években. Nem véletlenül, hiszen a dolog kikezdhetetlen ideológiával van megtámogatva: a kövérség csúnya és egészségtelen. A különböző gyógyszerek, kapszulák porok, krémek, turmixok akár gyanúsak is lehetnek, de hát annyira pofonegyszerű a használatuk, a megoldás sem lehet bonyolult. Ez azonban általában csupán illúzió, mert az esetek többségében, ha van is kedvező hatás, az rendkívül minimális, és hosszútávon egyáltalán nem jelent nagyobb egészséget.

A természetes szerek, növények, fűszerek más kategóriába tartoznak, bizonyítottan dolgoznak szervezetünkben, ami viszont nem feltétlenül mondható el a belőlük összeállított diéták esetében. Lehet, hogy túl egyszerű, de aki biztos úton akar járni, annak marad a sportolás, egészséges táplálkozás, csökkentett kalóriabevitel kombináció.

A zsírégetés persze csak egy téma a reformelméletek célpontjai közül, viszont jól példázza, hogy érdemes fenntartásokkal kezelni a dolgokat, több oldalról megvizsgálni, alaposabban utánajárni a különböző állításoknak.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.