Örökölhetőek e az iskolai félelmek?
- Dátum: 2014.02.02., 12:25
- iskolai félelmek, iskolai pályafutás, szorongás, szülők iskolai végzettsége
Amikor egy iskolás zaklatott, visszahúzódó, dekoncentrált és befelé forduló, akkor bizony a szorongás klasszikus tüneteit mutatja, és mindez persze iskolai teljesítményére is hatással van.
Sok oka lehet a szorongásnak, iskolakezdéskor vagy új iskolába kerüléskor szinte természetes, de van, akinek egész iskolai pályafutását meghatározza ez a kedélyállapot, viszonyulás.
A szorongás és a depresszió legjobb előjele, ha a szülők is szenvednek vagy szenvedtek hasonló tünetektől. De nemcsak a személyiség depresszív hajlamáról lehet szó, hanem arról a jelenségről is, amikor a szülők negatív iskolai tapasztalatai, szorongásos élményei tudattalanul a gyerekek iskolai pályafutását is meghatározzák. Vagyis a szülők egykori iskolai tapasztalatai „átörökítődhetnek”, és hatással lehetnek arra, hogy hogyan viszonyulnak a gyerekek az iskolához.
Persze ez a hatásrendszer nem feltétlenül egyoldalú. Egyrészről ugyan szülők iskolához való viszonya hatással van arra, hogy a gyerekek, hogyan élik meg az iskolai kihívásokat, de másrészről a gyerekek iskolai élményei, sikerei is formálhatják a család iskolával kapcsolatos nézeteit.
Mára már számos kutatás bizonyítja, hogy a szülők iskolai végzettsége befolyásolja a gyerekek iskolai pályafutását, de emellett vagy ezzel együtt a szülők korábbi iskolai tapasztalatai, élményei, félelmei is nagyon meghatározóak lehetnek.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.