Menü

Jön a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a számítógépek képesek a tanulásra, ami iszonyatos távlatokat adhat fejlődésüknek és szerepüknek. Nem mellesleg, a mi világunkat is alaposan átformálhatják.

Ami eddig fura sci-fik témája volt, lassan valósággá válik. A világ számos pontján, sok száz millió dollár beruházással, sokszor egymással versengve kutatják a mesterséges intelligenciát. A fejlesztések olyan szinten vannak, hogy már léteznek tanulni képes, működő szoftverek. Ezeket összekötik egy hatalmas adatbázissal, amelyből – önállóan - tudást, ismereteket merítenek.

Az átlagember fejében persze ilyenkor máris a mozikban látott, emberekre támadó robotok és számítógépek rémképe rejlik fel. Az biztos, hogy a mesterséges intelligencia birtoklása komoly hatalmat ad a tulajdonos kezébe, és valószínűleg eljön az az idő is, amikor ezek a fejlesztések az emberré/emberivé válás határát kezdik súrolni. Úgy tűnik, az irány megváltoztathatatlan, ezért az előttünk álló, egyre gyorsabban csökkenő időben alaposan fel kell majd rá készülnie az emberiségnek.

Ezek a programok már most képesek kommunikálni az emberrel, kérdésekre válaszolnak előzetes tanulás nélkül, valamint képeket, tárgyakat ismernek fel úgy, hogy korábban semmilyen ismeretet nem kaptak az adott témában.

Nyilvánvaló, hogy a mesterséges intelligenciát az élet számos területén lehet hatékonyan alkalmazni, a gazdaság, az orvostudomány, a pénzvilág bátran támaszkodhat rá. Ugyanakkor könnyű belátni, hogy katonai fejlesztése, alkalmazása kézenfekvő, és emellett komoly veszélyeket magában hordozó dolog.

A Deep Blue már 1997-ben legyőzte a sakkvilágbajnokot, és azóta a technológia komoly fejlődésen esett át, a folyamat vége, valamint eredménye emberi és mesterségesen létrehozott „ésszel” egyaránt nehezen megjósolható.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.