Jön a mesterséges intelligencia
- Dátum: 2014.01.29., 12:07
- kutatás, Mesterséges intelligencia, önálló tanulás, program, számítógép, technológia
A mesterséges intelligencia leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a számítógépek képesek a tanulásra, ami iszonyatos távlatokat adhat fejlődésüknek és szerepüknek. Nem mellesleg, a mi világunkat is alaposan átformálhatják.
Ami eddig fura sci-fik témája volt, lassan valósággá válik. A világ számos pontján, sok száz millió dollár beruházással, sokszor egymással versengve kutatják a mesterséges intelligenciát. A fejlesztések olyan szinten vannak, hogy már léteznek tanulni képes, működő szoftverek. Ezeket összekötik egy hatalmas adatbázissal, amelyből – önállóan - tudást, ismereteket merítenek.
Az átlagember fejében persze ilyenkor máris a mozikban látott, emberekre támadó robotok és számítógépek rémképe rejlik fel. Az biztos, hogy a mesterséges intelligencia birtoklása komoly hatalmat ad a tulajdonos kezébe, és valószínűleg eljön az az idő is, amikor ezek a fejlesztések az emberré/emberivé válás határát kezdik súrolni. Úgy tűnik, az irány megváltoztathatatlan, ezért az előttünk álló, egyre gyorsabban csökkenő időben alaposan fel kell majd rá készülnie az emberiségnek.
Ezek a programok már most képesek kommunikálni az emberrel, kérdésekre válaszolnak előzetes tanulás nélkül, valamint képeket, tárgyakat ismernek fel úgy, hogy korábban semmilyen ismeretet nem kaptak az adott témában.
Nyilvánvaló, hogy a mesterséges intelligenciát az élet számos területén lehet hatékonyan alkalmazni, a gazdaság, az orvostudomány, a pénzvilág bátran támaszkodhat rá. Ugyanakkor könnyű belátni, hogy katonai fejlesztése, alkalmazása kézenfekvő, és emellett komoly veszélyeket magában hordozó dolog.
A Deep Blue már 1997-ben legyőzte a sakkvilágbajnokot, és azóta a technológia komoly fejlődésen esett át, a folyamat vége, valamint eredménye emberi és mesterségesen létrehozott „ésszel” egyaránt nehezen megjósolható.
Fotó:
pixabay.com
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.