Hogyan öljünk penészt?
A téli időszakban ez a kérdés nagyon sok háztartásban elhangzik. A megoldás nem bonyolult, de nehéz olyan szert találni, ami igazán hatékony és nem tesz kárt a környezetében. Nem beszélve arról, hogy ezek sokszor csak tüneti kezelést jelentenek.
Természetesen a megelőzés a legfontosabb, a penészgomba elsősorban a tartósan magas páratartalomnak, a falak nedvességének, alacsony hőmérsékletének köszönhetően telepszik meg. Elsősorban a páratartalommal tudunk játszani, gyakori szellőztetéssel, vagy párátlanító üzemeltetésével igyekezhetünk 75 százalék alatt tartani az értéket. Ha ez nem elégséges, jöhet a tüneti kezelés, amelynek szükségessége nem vitatható.
A penészgomba szálló spórái, amelyet belélegzünk, egy sor bajért lehetnek felelősek. Asztmát, allergiát, bőrpanaszt okozhatnak, de már olyan betegségeknél is kimutatták szerepüket, mint a depresszió, vagy a szív és érrendszeri problémák.
Ha az ember megelőzni nem tudja, akkor sikálja és mossa. Persze nem mindegy, hogy mivel. A könnyen elérhető házi szerek közül az ecet az egyik, ami segíthet. A penészt továbbá irthatjuk izopropil-alkohollal, vagy denaturált szesszel, esetükben a mennyiségre és a szellőztetésre is oda kell figyelni.
A speciális penészölő termékek nagyjából ugyanazokat a hatóanyagokat kombinálják, és általában mindegyik hatékonynak mondható. Egy gond azért van velük: az esetek többségében nem kímélik a környezetet, falakat, festést, sem.
Ha a kiváltó okot nem találjuk és szüntetjük meg, a fenti szerek valamelyike háztartásunk állandó tagja lesz, mi pedig felkészülhetünk folyamatos bevetésükre. Éppen ezért végső esetben érdemesebb (és hosszú távon olcsóbb) szakemberhez fordulni.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.