Miért kell fokozottan figyelni fogaink állapotára terhesség alatt?
- Dátum: 2014.01.06., 12:35
- fogak állapota, fogorvosi kezelés terhesség alatt, fogprobléma, ínygyulladás, várandóság
A baba fejlődése és a későbbi szoptatás is fontos anyagokat von el az anya szervezetéből. Ezért van az, hogy a várandóság és a szoptatási időszak alatt nagyobb valószínűséggel alakul ki fogainkkal kapcsolatos kellemetlen probléma.
Ez persze nem sorszerű, megfelelő szájápolással és szájhigiéniával megelőzhető. Fontos ilyenkor a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, ne csak akkor forduljunk orvoshoz, ha már komolyabb panaszok jelentkeznek. Egyébként, ha probléma jelentkezik, a terhesség középidőszakában a legtöbb kezelés biztonságosan kivitelezhető.
Az elhanyagolás nemcsak fogaink állapotára nézve lehet káros, egy kezeletlen ínygyulladás ugyanis még koraszülést is okozhat. Egyébként a terhességi ínygyulladás gyakori jelenség, tünetei nem különböznek a szokványos ínygyulladástól, de fontos, hogy kezelve legyen.
Kevésbé gyakori jelenség a terhességi daganatok megjelenése a szájban. Többnyire fájdalmas, piros kinövésekről van szó, amelyek még vérezhetnek is. Ezeknek semmi köze a rákos daganatokhoz, és szülés után maguktól felszívódnak. Ha viszont túlzott kellemetlenséggel járnak, sebészi eltávolításuk is lehetséges. Ezekben az esetekben persze mindenképpen a szakorvos véleménye a mérvadó.
És ugyan a nem sürgős, fájdalmas beavatkozásokat általában a terhesség utáni időszakra szokták halasztani, a kezelések többségének nincsen terhességet veszélyeztető hatása. Ha szükséges, akkor röntgent is készítenek, és a helyi érzéstelenítő injekció is adható, bár ezeket inkább az első trimeszter után alkalmazzák, a terhesség középső szakaszában.
Fotó:
sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.