Menü

Miért kell fokozottan figyelni fogaink állapotára terhesség alatt?

A baba fejlődése és a későbbi szoptatás is fontos anyagokat von el az anya szervezetéből. Ezért van az, hogy a várandóság és a szoptatási időszak alatt nagyobb valószínűséggel alakul ki fogainkkal kapcsolatos kellemetlen probléma.

Ez persze nem sorszerű, megfelelő szájápolással és szájhigiéniával megelőzhető. Fontos ilyenkor a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, ne csak akkor forduljunk orvoshoz, ha már komolyabb panaszok jelentkeznek. Egyébként, ha probléma jelentkezik, a terhesség középidőszakában a legtöbb kezelés biztonságosan kivitelezhető.

Az elhanyagolás nemcsak fogaink állapotára nézve lehet káros, egy kezeletlen ínygyulladás ugyanis még koraszülést is okozhat. Egyébként a terhességi ínygyulladás gyakori jelenség, tünetei nem különböznek a szokványos ínygyulladástól, de fontos, hogy kezelve legyen.

Kevésbé gyakori jelenség a terhességi daganatok megjelenése a szájban. Többnyire fájdalmas, piros kinövésekről van szó, amelyek még vérezhetnek is. Ezeknek semmi köze a rákos daganatokhoz, és szülés után maguktól felszívódnak. Ha viszont túlzott kellemetlenséggel járnak, sebészi eltávolításuk is lehetséges. Ezekben az esetekben persze mindenképpen a szakorvos véleménye a mérvadó.

És ugyan a nem sürgős, fájdalmas beavatkozásokat általában a terhesség utáni időszakra szokták halasztani, a kezelések többségének nincsen terhességet veszélyeztető hatása. Ha szükséges, akkor röntgent is készítenek, és a helyi érzéstelenítő injekció is adható, bár ezeket inkább az első trimeszter után alkalmazzák, a terhesség középső szakaszában. 

Fotó:
sxc.hu

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.