Az örökbefogadás természete
- Dátum: 2014.01.05., 13:01
- állami gondozásban élő gyerekek, örökbefogadás, örökbefogadó szülők, szülővé válás
Az utóbbi években többször is értesülhettünk a médiából arról, hogy egy- egy híresség külföldről, egzotikus országból fogadott örökbe gyereket. Ezeknek a történeteknek gyakran romantikus színezetet is adnak, és divatosnak tüntetik fel a gyermekvállalás e formáját.
Ám a nehézségekről ezek a hírek sosem szólnak, megtévesztő lehet az az üzenet, hogy a külföldi örökbefogadás egyszerű, gyors folyamat. Az örökbefogadás valójában számos kihívást jelenthet, mind érzelmileg, mind procedurálisan.
Bár hazánkban is sok gyermek él állami gondozásban, a legtöbb esetben a vérszerinti szülők nem mondanak le a szülői jogokról, így ezek a gyermekek nem örökbe fogadhatóak.
Az is probléma lehet, hogy sokan csak úgy tudják elképzelni a szülővé válást, ha kisgyermeket, újszülöttet vesznek magukhoz. Pedig arányaiban nézve ez a kevésbé esélyes, hiszen a legtöbb örökbe fogadható gyermek már nem annyira pici, de ugyanúgy vágyhatnak egy befogadó családra, gondoskodó szülőkre.
Persze egy nem újszülött gyermek még több kihívást jelenthet, hiszen a csalódottság, kiábrándultság falakat építhet a kötődés útjába, így aztán nem biztos, hogy ezek a gyermekek egyből hálát éreznek majd és szeretet az örökbefogadó szülők irányába.
Az előkészületek megtétele örökbefogadás esetén is fontos, és nem feltétlenül csak a speciális felkészülésre kell gondolni, hanem az egyébként várandóság ideje alatt használt csatornákat is igénybe vehetjük örökbefogadó szülőként is.
A gyerekek alkalmazkodó képessége rugalmasabb, de nem szabad őket egyszerre túl sok változással, új helyzettel szembesíteni. Sok figyelemmel, fizikai közelséggel, napirend kialakításával, odafigyeléssel fokozatosan megteremthetjük a kötődés feltételeit.
A lényeg, hogy az örökbefogadott gyermekkel is éppen olyan fontos a kötődés kialakítása, és ennek nincsen természetes akadálya.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.