Menü

Az örökbefogadás természete

Az utóbbi években többször is értesülhettünk a médiából arról, hogy egy- egy híresség külföldről, egzotikus országból fogadott örökbe gyereket. Ezeknek a történeteknek gyakran romantikus színezetet is adnak, és divatosnak tüntetik fel a gyermekvállalás e formáját.

Ám a nehézségekről ezek a hírek sosem szólnak, megtévesztő lehet az az üzenet, hogy a külföldi örökbefogadás egyszerű, gyors folyamat. Az örökbefogadás valójában számos kihívást jelenthet, mind érzelmileg, mind procedurálisan.

Bár hazánkban is sok gyermek él állami gondozásban, a legtöbb esetben a vérszerinti szülők nem mondanak le a szülői jogokról, így ezek a gyermekek nem örökbe fogadhatóak.

Az is probléma lehet, hogy sokan csak úgy tudják elképzelni a szülővé válást, ha kisgyermeket, újszülöttet vesznek magukhoz. Pedig arányaiban nézve ez a kevésbé esélyes, hiszen a legtöbb örökbe fogadható gyermek már nem annyira pici, de ugyanúgy vágyhatnak egy befogadó családra, gondoskodó szülőkre.

Persze egy nem újszülött gyermek még több kihívást jelenthet, hiszen a csalódottság, kiábrándultság falakat építhet a kötődés útjába, így aztán nem biztos, hogy ezek a gyermekek egyből hálát éreznek majd és szeretet az örökbefogadó szülők irányába.

Az előkészületek megtétele örökbefogadás esetén is fontos, és nem feltétlenül csak a speciális felkészülésre kell gondolni, hanem az egyébként várandóság ideje alatt használt csatornákat is igénybe vehetjük örökbefogadó szülőként is.

A gyerekek alkalmazkodó képessége rugalmasabb, de nem szabad őket egyszerre túl sok változással, új helyzettel szembesíteni. Sok figyelemmel, fizikai közelséggel, napirend kialakításával, odafigyeléssel fokozatosan megteremthetjük a kötődés feltételeit.

A lényeg, hogy az örökbefogadott gyermekkel is éppen olyan fontos a kötődés kialakítása, és ennek nincsen természetes akadálya.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.