Menü

A nagyszerű kolosztrum

Bár ma már nagyon jó minőségű baba tápszerek is megtalálhatóak a piacon, az anyatej komplex pozitív hatását a tudomány még mindig képtelen előállítani mesterséges módon.

Jól ismertek az anyatej jótékony hatásai, ám a természet annyira zseniális mérnöki rendszer, hogy az anyatej minősége és mennyisége is folyamatosan adaptálódik az újszülött igényeihez. Már a szülés alatt beindul a tejtermelés, az első igazán különleges tej, melyet a szakszóval kolosztrumnak hívnak, felkészíti a baba szervezetét a kinti világ körülményire.

A kolosztrum magas zsírtartalmú, sűrű, sárgás folyadék, ami ellátja immunanyagokkal az újszülött kisbabát. Ugyan nem termelődik belőle sok, de magas kalória tartalma bőven kielégítő a baba számára, ráadásul ez egyben egy komplett, természetes védőoltás is, mivel tele van értékes immunanyaggal.

A kolosztrum aktív falósejteket tartalmaz, hashajtóhatású, és mindezzel hozzájárul a bélrendszer normál működéséhez, továbbá természetes védelemmel látja el a belek falát. A természet ilyen nagyszerű módon gondoskodik arról, hogy a kicsi minél zökkenőmentesebben adaptálódjon az új körülményekhez.

Éppen ezért fontos, hogy a kicsi még az első órában mellre kerüljön, és elsőként ez „nagyszerű” folyadék, kolosztrum kerüljön a pocakjába. Ezzel tudjuk leginkább segíteni a baba szervezetét ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjon a külvilágban található körülményekhez.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.