A nagyszerű kolosztrum
- Dátum: 2014.01.02., 12:57
- anyatej, első szoptatás, immunanyag, kolosztrum
Bár ma már nagyon jó minőségű baba tápszerek is megtalálhatóak a piacon, az anyatej komplex pozitív hatását a tudomány még mindig képtelen előállítani mesterséges módon.
Jól ismertek az anyatej jótékony hatásai, ám a természet annyira zseniális mérnöki rendszer, hogy az anyatej minősége és mennyisége is folyamatosan adaptálódik az újszülött igényeihez. Már a szülés alatt beindul a tejtermelés, az első igazán különleges tej, melyet a szakszóval kolosztrumnak hívnak, felkészíti a baba szervezetét a kinti világ körülményire.
A kolosztrum magas zsírtartalmú, sűrű, sárgás folyadék, ami ellátja immunanyagokkal az újszülött kisbabát. Ugyan nem termelődik belőle sok, de magas kalória tartalma bőven kielégítő a baba számára, ráadásul ez egyben egy komplett, természetes védőoltás is, mivel tele van értékes immunanyaggal.
A kolosztrum aktív falósejteket tartalmaz, hashajtóhatású, és mindezzel hozzájárul a bélrendszer normál működéséhez, továbbá természetes védelemmel látja el a belek falát. A természet ilyen nagyszerű módon gondoskodik arról, hogy a kicsi minél zökkenőmentesebben adaptálódjon az új körülményekhez.
Éppen ezért fontos, hogy a kicsi még az első órában mellre kerüljön, és elsőként ez „nagyszerű” folyadék, kolosztrum kerüljön a pocakjába. Ezzel tudjuk leginkább segíteni a baba szervezetét ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjon a külvilágban található körülményekhez.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.