Menü

Online hipochondria

Az egészségről való gondolkodásunkat is jelentősen formálta, megváltoztatta az internet elterjedése. Az internethasználat mindennapjaink része, elgondolkodtató kérdés, hogy vajon újabb szorongási formákat hozott életünkbe, vagy csak egy újabb csatornát jelent szorongásaink felszínre kerülésére, megnyilvánulására.

Az online hipochondriaként leírt jelenség, amit egyébként a szakemberek cyberchondriának neveznek, arra a kóros megnyilvánulásra utal, amikor valaki megrögzött módon az internet segítségével diagnosztizál magán különböző betegségeket. Egyébként manapság már az orvosok is panaszkodnak ezzel kapcsolatban, nagyon károsnak ítélik meg, hogy a páciensek mindenféle szakmai tudás nélkül gyakran kész szakvéleménnyel érkeznek a rendelőbe, és felülbírálják a szakemberek diagnózisát. Persze az internet segítségével hozzáférhető információk lehetőséget is jelentenek, pozitív hatással is bírnak. Az említett kóros jelenség viszont azért is negatív hatású, mert ezek az öndiagnózisok általában túlzóak és a tünetek mögött a legsúlyosabb betegséget azonosítják a lehetségesek közül, ami tovább fokozza a bennük lévő szorongást.

Különböző kutatások olyan összefüggéseket is vizsgáltak, amely meglévő szorongás és az interneten történő információkeresésre vonatkoztak.  Feltérképezték, hogy hogyan hat a szorongás mértékére az internetes orvosi információk böngészése. Azt találták, hogy aki amúgy is nehezen viseli a bizonytalanságot, annál az internethasználat ilyen módja csak fokozza a stresszhatást. És ahelyett, hogy az információszerzés csökkentené ezt a frusztráció, csak további szorongások (például kezelés költségei, egyéb lehetséges károk) megjelenését idézi elő. 

Fotó:
pixabay.com

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.