Menü

Egyszerű stresszkezelő technikák a mindennapokra

Ezeket az egyszerű módszereket bevethetjük, amikor a vizsgadrukk eluralkodik rajtunk, amikor egy kihívást jelentő feladat során össze kell szednünk a koncentrációnkat, vagy más stresszhelyzetekben, amikor elvesztjük a kontrollt érzelmeink és testi tüneteink felett.

A stresszkezelő módszerek alapja a relaxáció, melyet bárki megtanulhat, elsajátíthat. Lényege, hogy kapcsolatba kerüljünk saját szervezetünkkel, ez aktív (mozgásos) és passzív (szemlélődő) módon is lehetséges.

Amikor túlzott izgalom, feszültség uralkodik el rajtunk, akkor az agyunk üzenetet küld a szervezetünk számára és különböző fiziológiai tüneteket produkál (például erős szívdobogás, gyors légzés). Ilyenkor elsősorban a légzésre kell figyelni, próbáljunk elnyújtva levegőt venni, hosszan kilélegezni. Ez az egyszerű légzési gyakorlat, lassító reflexet indít be, majd az üzenet az agykéregbe is eljut, és csökken az izgalmi állapot. Ha nem is gondoljuk, hogy ilyen szimpla módon tehetünk a stressz ellen, érdemes kipróbálnunk, amikor csillapítani szeretnénk belső feszültségünket.

A másik módszer segítségével önvédelmi lazító üzenetet küldhetünk szervezetünk számára, csökkentve ezzel a feszültséget. Karunkon a hajlítóizom- tónusok, lábunkon pedig a nyújtóizmok vannak túlsúlyban. Ebből kiindulva a szakemberek kimutatták, hogy amikor az egész testünket végigfeszítjük, akkor automatikusan ellenkező hatásmechanizmust indítunk be, ezért végül teljesen ellazulnak izmaink. Szorítsuk, és hajlítsuk be először a kar izmait, majd a láb izmait, végül pedig nyújtózzunk egy nagyot, közben ezt megfelelő légzéssel kísérjük. Ilyen módon is beindítható egy reflex, mely végül csillapítja, kezelhetővé teszi a szorongást. 

Fotó:
pixabay.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.