A jó emésztés titka- Ahogy a füvesemberek is tanácsolják
- Dátum: 2013.10.26., 18:15
- citromfű, elkészítési javaslat, gyógyteák, gyomorideg, orbáncfű, reflux, székrekedés
Az emésztésben résztvevő szervek „karbantartása” sok kellemetlen panasztól kímélhet meg minket. A gyógyteák segítségünkre lehetnek a megelőzésben, a nagyobb bajok kezelésében, vagy egyszerűen az emésztés megtámogatásában is.
Tipikus hiba az étkezés során, ha gyorsan eszünk és kevésbé rágjuk meg a falatokat. Ilyenkor ugyanis gátoljuk az előemésztést, ráadásul nagyobb étel mennyiséget fogyasztunk. Ha erre tudatosabban figyelünk, akkor egyrészről tehermentesítjük gyomrunkat, másrészről pedig az elhízás ellen is teszünk. A következő emésztéssel kapcsolatos probléma, hogy a stressz és idegesség gyakran gyomorpanaszokban köszön vissza. A gyomorideg gyomorhuruthoz, végső soron pedig savtúltengéshez (refluxhoz) vezethet.
De lássuk, hogy ezekre a problémákra milyen segítséget találhatunk a gyógyteák tárházából! A menta illetve a citromfű nyugtató hatású, segít a gyomorideg megelőzésében. Időnként ajánlatos fehérakácvirágot inni, ami szabályozza a gyomorsavtermelést, reflux kezelésére is alkalmas. Az aranyvesszőfű az epére, a májra és a vesére egyaránt jó hatással van. A mezei katáng is jótékony hatással van az előzőekben említett szervek (epe, máj) működésére, ráadásul székrekedés estén is bevethető. Ha ez a probléma fennáll, akkor a mezei katángból készült tea fogyasztása, naponta a reggeli órákban ajánlott.
A gyógyteák fogyasztása megelőzés szempontjából fiatalkorban havonta egyszer- kétszer ajánlott, később (időskorban) pedig akár heti rendszerességgel is. Amikor pedig már fennáll a panasz, akkor naponta érdemes a megfelelő gyógyteából egy csészével elfogyasztani.
Néhány dologra oda kell figyelni az említett gyógyteák fogyasztásakor. Az orbáncfűből készült teát például nem ihatják azok, akik vérhígítót szednek. Ez a tilalom vonatkozik azokra is, akiknek epeköve van, mivel az orbáncfű beindíthatja a köveket, amik elakadva nagy valószínűséggel komoly gondokat okozhatnak. Ezt a gyógyteát nem szabad egyszerre fogyasztani szívgyógyszerrel, mivel lelassítja a hatóanyag felszívódását, (minimum két óra teljen el közöttük). Egyébként a gyógyteák fogyasztása általában étkezések előtt ajánlott, persze vannak kivételek, például az orbáncfüvet és a citromfüvet inkább az esti órákban érdemes „bevetni” nyugtató hatásuk miatt.
A gyógyteák elkészítésére számos útmutatást kaphatunk (akár a teafüvek csomagolásáról is). A hozzáértők azonban főként a következő elkészítési módot ajánlják. Egy csészébe körülbelül egy fél evőkanálnyi teafüvet tegyünk, ezt öntsük le forrásból levett vízzel (2,5 dl vízzel), hagyjuk állni fedő alatt tíz percig, majd szűrjük le.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.