Menü

Vetekszik a mosódióval

A vadgesztenye gyűjtés az egyik legjobb móka a napsütéses őszi időben. A gyerekek imádják összeszedegetni, hiszen otthon egy kis fantáziával szuper figurák készíthetők belőle. A vadgesztenye azonban a gyógyszeripar és a környezetvédők számára is mind fontosabb növény.

A vadgesztenye a szappanfélék családjába tartozó, Elő-Ázsiában és a Balkánon őshonos növény. Nemcsak a kérgét, a levelét, a virágját, hanem a magját is sokféle célra felhasználják.

A vadgesztenye levelét főleg ízületi bántalmak esetén ajánlják, de a kozmetika ipar arclemosót készít belőle. Külsőleg használják még különböző bőrbetegségek, fekélyek esetén is, sőt a főzetét ülőfürdőként is alkalmazzák aranyeres betegség esetén.

A kérge lázcsillapító hatású. A benne található eszkulin nevű anyag a hajszálereket gyógyítja, csökkenti az áteresztő képességüket, növeli az ellenállásukat. Ezen kívül a fa kérgét arra használták, hogy sárga színű festéket nyerjenek ki belőle.

A magja is számtalan célra hasznosítható. A mag fontos összetevője az eszcin, amely az erek, vénák működését jótékonyan befolyásolja. Visszérbántalmak, lábszárfekély, vérkeringési zavarok esetén a vadgesztenye származékot tartalmazó krémeket, gyógyszereket ajánlják a szakemberek is.

A vadgesztenye magjának másik, igen fontos tulajdonsága, hogy száz százalékban természetes tisztítószert nyerhetünk belőle. Az eszcinen kívül ugyanis igen magas a szaponin tartalma is, amely például a sokkal ismertebb öko mosószer, a mosódió egyik fő összetevője is. A vadgesztenyét kipróbálók állítják, a sárgásfehér magbelső remekül oldja az általános szennyeződéseket. Főleg színes ruháknál ajánlott, ugyanis élénkíti a színeket, nem fakulnak ki tőle a ruhák. A fehér holmikat valamelyest szürkíti, ezért mosószódával, szódabikarbónával érdemes vegyíteni, hogy a ruhák színe megmaradjon. Ezen kívül antibakteriális hatású, a szagokat is kiveszi.

A vadgesztenye mosószer elkészítése rém egyszerű: áztassunk be három-négy szem gesztenyét néhány órára, majd hámozzuk meg és a sárgás-fehéres belsejét aprítsuk fel minél kisebb darabokra. Ezután egy liter vízzel főzzük fel, forraljuk négy-öt percig, majd szűrjük le. A mosószert használjuk fel négy-öt napon belül, különben megromlik.

Hasonló módon készíthetünk belőle általános tisztítószert, mosogatószert, sampont is.

Fotó:
pixabay.com

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!