Vetekszik a mosódióval
- Dátum: 2013.10.22., 12:57
- a vadgesztenye a háztartásban, a vadgesztenye jótékony hatása(i), mire jó a vadgesztenye, öko tisztítószer, természetes mosószer, vadgesztenye
A vadgesztenye gyűjtés az egyik legjobb móka a napsütéses őszi időben. A gyerekek imádják összeszedegetni, hiszen otthon egy kis fantáziával szuper figurák készíthetők belőle. A vadgesztenye azonban a gyógyszeripar és a környezetvédők számára is mind fontosabb növény.
A vadgesztenye a szappanfélék családjába tartozó, Elő-Ázsiában és a Balkánon őshonos növény. Nemcsak a kérgét, a levelét, a virágját, hanem a magját is sokféle célra felhasználják.
A vadgesztenye levelét főleg ízületi bántalmak esetén ajánlják, de a kozmetika ipar arclemosót készít belőle. Külsőleg használják még különböző bőrbetegségek, fekélyek esetén is, sőt a főzetét ülőfürdőként is alkalmazzák aranyeres betegség esetén.
A kérge lázcsillapító hatású. A benne található eszkulin nevű anyag a hajszálereket gyógyítja, csökkenti az áteresztő képességüket, növeli az ellenállásukat. Ezen kívül a fa kérgét arra használták, hogy sárga színű festéket nyerjenek ki belőle.
A magja is számtalan célra hasznosítható. A mag fontos összetevője az eszcin, amely az erek, vénák működését jótékonyan befolyásolja. Visszérbántalmak, lábszárfekély, vérkeringési zavarok esetén a vadgesztenye származékot tartalmazó krémeket, gyógyszereket ajánlják a szakemberek is.
A vadgesztenye magjának másik, igen fontos tulajdonsága, hogy száz százalékban természetes tisztítószert nyerhetünk belőle. Az eszcinen kívül ugyanis igen magas a szaponin tartalma is, amely például a sokkal ismertebb öko mosószer, a mosódió egyik fő összetevője is. A vadgesztenyét kipróbálók állítják, a sárgásfehér magbelső remekül oldja az általános szennyeződéseket. Főleg színes ruháknál ajánlott, ugyanis élénkíti a színeket, nem fakulnak ki tőle a ruhák. A fehér holmikat valamelyest szürkíti, ezért mosószódával, szódabikarbónával érdemes vegyíteni, hogy a ruhák színe megmaradjon. Ezen kívül antibakteriális hatású, a szagokat is kiveszi.
A vadgesztenye mosószer elkészítése rém egyszerű: áztassunk be három-négy szem gesztenyét néhány órára, majd hámozzuk meg és a sárgás-fehéres belsejét aprítsuk fel minél kisebb darabokra. Ezután egy liter vízzel főzzük fel, forraljuk négy-öt percig, majd szűrjük le. A mosószert használjuk fel négy-öt napon belül, különben megromlik.
Hasonló módon készíthetünk belőle általános tisztítószert, mosogatószert, sampont is.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.