Egészségünk tükre: a köröm
- Dátum: 2013.10.21., 13:23
- immunrendszer, köröm, köröm gomba, népi gyógyászat, táplálkozás
Amikor testünk esztétikumának megőrzésére törekszünk, gyakran megfeledkezünk körmünk állapotáról. De nemcsak esztétikai kérdésről van szó, hiszen körmünk állapota összefügg szervezetünk egészségi állapotával is.
Körmünk ugyanis árulkodik többek között általános erőlétünkről, valamint immunrendszerünkről is. A köröm elváltozások összefüggnek a szervezet elsavasodásával, ami a helyes táplálkozás kérdéskörét veti fel. Bizonyos élelmiszerek, amelyeket leggyakrabban fogyasztunk (például: gabonafélék, tejtermékek, húsok) szervezetünkben savasító hatásúak. Persze ha mindezt ellensúlyoznánk lúgosító élelmiszerek fogyasztásával, vagyis például több zöldségfélét fogyasztanánk, akkor fenntartható lenne az egyensúly szervezetünkben.
Mindez azért fontos, mert összefügg a hiánytünetekkel (szervezet számára fontos vitaminok és ásványi anyagok hiánya), ami végül az immunrendszer meggyengüléséhez vezet. A következő lépcsőfok pedig a fertőzések, amelyek komoly kellemetlenségeket okozhatnak. És el is érkeztünk a különböző gombás megbetegedésekhez. Ilyenkor a köröm barázdálttá és deformálttá válik, körömágyunk pedig begyullad.
A népi gyógyászat tárházából számos egyszerű praktikát meríthetünk a tünetek kezelésével kapcsolatban. Enyhébb fertőzések kezelésére alkalmas, a tejsavó vagy kefir használata. Éjszakára ezekből pakolást tehetünk körmünkre, így rendkívül egyszerű módon kezelhetjük házilag a beteg körmöt. Még hatásosabb (komolyabb fertőzések esetén) teafaolajból és olívaolajból készített pakolás, vagy lábfürdő.
A lényeg azonban az, hogy körmünk állapota szervezetünk jelzőrendszereként működik. A tünetek kezelése sosem elégséges, az okok feltárásában és a helyes táplálkozásban rejlik az igazi megoldás.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.