Menü

Szívritmus zavar- Mikor káros és mikor normális?

A szívritmus zavar előfordulhat ép szív mellett is, valamennyi szívbetegség is előidézheti, de számos esetben szíven kívüli ok a magyarázat például, pajzsmirigybetegség, a szervezet oxigénhiánya, stressz.

Fontos tudni, hogy sokszor felléphet (például bizonyos élethelyzetekben vagy életkorban) ártatlan szívdobogásérzés. Ilyenkor a belégzés felgyorsítja, a kilégzés pedig lelassítja a szívverést, ezt légzési aritmiának hívja az orvostudomány, és természetes élettani jelenségként értékeli.

A szívzörej is lehet normális, ártatlan és lehet kóros is. Szívzörej esetén általában arról van szó, hogy a véráramlás nem egyenletes, vagy például fiatalkorban a gyors, élénk véráramlás okozza a zörejeket. Ez a tünet normálisnak mondható például kismamák esetében, de a háttérben meghúzódhat súlyos billentyűbetegség is. Éppen ezért a hosszú távú megfigyelés minden esetben fontos.

Egyébként a szakemberek szerint, veleszületett enyhe szívritmus zavar esetén a terhesség nyugodtan vállalható. Ugyanakkor, ha más súlyosbító körülmény (például elhízás, cukorbetegség) fennáll, akkor már egy lehetséges terhesség komolyabb kockázatot jelenthet.

Összességében tehát szívritmus zavart okozhat bizonyos élethelyzet, vagy egy adott életkorral járó természetes élettani folyamat. Káros tünetre, illetve veszélyre akkor kell gondolnunk, ha a szapora szívverés rohamokban és hirtelen lép fel. Azonban a kimaradó szívműködés (például alkoholfogyasztás, vagy túlzott koffein bevitel esetén) még veszélyesebb előjel a szívbetegségre. Ezekben az esetekben mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.