Szívritmus zavar- Mikor káros és mikor normális?
- Dátum: 2013.10.16., 15:33
- káros, szívbetegség, szívdobogás, szívritmus zavar, szívzörej
A szívritmus zavar előfordulhat ép szív mellett is, valamennyi szívbetegség is előidézheti, de számos esetben szíven kívüli ok a magyarázat például, pajzsmirigybetegség, a szervezet oxigénhiánya, stressz.
Fontos tudni, hogy sokszor felléphet (például bizonyos élethelyzetekben vagy életkorban) ártatlan szívdobogásérzés. Ilyenkor a belégzés felgyorsítja, a kilégzés pedig lelassítja a szívverést, ezt légzési aritmiának hívja az orvostudomány, és természetes élettani jelenségként értékeli.
A szívzörej is lehet normális, ártatlan és lehet kóros is. Szívzörej esetén általában arról van szó, hogy a véráramlás nem egyenletes, vagy például fiatalkorban a gyors, élénk véráramlás okozza a zörejeket. Ez a tünet normálisnak mondható például kismamák esetében, de a háttérben meghúzódhat súlyos billentyűbetegség is. Éppen ezért a hosszú távú megfigyelés minden esetben fontos.
Egyébként a szakemberek szerint, veleszületett enyhe szívritmus zavar esetén a terhesség nyugodtan vállalható. Ugyanakkor, ha más súlyosbító körülmény (például elhízás, cukorbetegség) fennáll, akkor már egy lehetséges terhesség komolyabb kockázatot jelenthet.
Összességében tehát szívritmus zavart okozhat bizonyos élethelyzet, vagy egy adott életkorral járó természetes élettani folyamat. Káros tünetre, illetve veszélyre akkor kell gondolnunk, ha a szapora szívverés rohamokban és hirtelen lép fel. Azonban a kimaradó szívműködés (például alkoholfogyasztás, vagy túlzott koffein bevitel esetén) még veszélyesebb előjel a szívbetegségre. Ezekben az esetekben mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Fotó:
pixabay.com
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.