Menü

Amikor nem múlik a köhögés

Ősszel és télen főleg azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó köhögésre, akik közösségbe, bölcsödébe, óvodába, iskolába járnak. A megfázás, influenza és egyéb légúti megbetegedések velejárója a köhögés, az orrfolyás, orrdugulás, torokfájás. Ezekre számtalan házi gyógymód létezik, amiket érdemes kipróbálni, mielőtt az antibiotikum után nyúlnánk.

A kínzó torokfájás, a hosszan tartó, nem múló köhögés ellen számtalan házi praktikát, gyógymódot bevethetünk. Meg kell jegyeznünk, hogy a fűtésszezon beköszöntével gyakorta száraz a levegő a lakásban, ami tovább ingerelheti a kicsit, ezért érdemes nedves törölközőt teríteni a fűtőtestekre, vagy a gyerek szobájában kiteregetni, esetleg párologtató beszerezni. Az is egy jó módszer, hogy egy liter vízben egy evőkanál sót párologtatunk. Érdemes hosszú percekig forralni ezt  sós vizet, hogy a párája az otthonunk minden zugába eljusson.

Sokszor találkozhatnak a kisgyerekesek azzal a problémával is, hogy éjszaka, vagy a délutáni alvás közben, fekvő helyzetben, felerősödik a köhögés. Ha egy kicsit megemeljük a csemete felsőtestét egy párna segítségével, enyhíthetünk a bajon.

Betegség esetén különösen figyeljünk oda a gyerkőc táplálkozására. Kerüljük a cukros ételeket, a csokoládét, a tejet, a kakaót, a tejes készítményeket, hiszen ezek mind nyákképzők és csak fokozzák a bajt. Etessünk a gyerekkel sok-sok almát, körtét, savanyú káposztát, sütőtököt, céklát, sárgarépát. Utóbbi kettőt, akár nyersen is, hiszen úgy különösen sok vitamint tartalmaznak.

A köhögés, a torokfájás, az influenza egyik legjobb ellenszere az almaecet, ami remek nyákoldó. Ugyancsak jó hurutoldó a kakukkfű, az orvosi permetfű is, de a kamillát, a csipkebogyót és a propoliszt is használják, használták teaként. Kiváló köptető az édesgyökér, az akácvirágból, bodzavirágból készült tea pedig torokgyulladásra és köhögéscsillapításra ajánlott. Nem szóltunk még a hársfateáról, vagy a birsalma levélből készült főzetből, amik szintén jó megoldást jelenthetnek ezekre a bajokra.

Nagyanyáink alkalmazták a hagymából és pirított cukorból álló főzetet. Hat-nyolc deciliter vízben felfőztek egy felaprított, közepes fej hagymát, majd leszűrték és ebben két evőkanálnyi pirított cukrot oldottak fel. Naponta ötször egy-egy decilitert ittak belőle, s érezhetően két nap alatt enyhült a köhögés.

Fotó:
egészségtükör.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.