Menü

A korán meddővé vált nők petefészkének újraébresztésére dolgoztak ki eljárást

Amerikai és japán kutatók eljárást dolgoztak ki korán meddővé vált nők petefészkének "újraébresztésre" - az új technológia alkalmazása nyomán megszületett az első gyermek, és újabb baba érkezését is várják.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közzétett tanulmányban bemutatott IVA - lombikban történő aktiválás - nevű eljárás során a szakemberek eltávolították a meddővé vált nő petefészkét vagy annak egy részét, laboratóriumi körülmények között "felébresztették" bennük az alvó tüszőket, majd visszaültették a méhkürt közelébe. Ezt követően hormonterápiával stimulálták a petefészket arra, hogy meginduljon a petesejttermelés. 

 A kaliforniai Stanford Egyetem és a kavaszaki St. Marianna Egyetem kutatói az új eljárásba 27 nőt vontak be, akiknél 30 éves kor körül lépett fel a korai petefészek-elégtelenség állapota, amelyet néha korai menopauzának is neveznek. A nők átlagosan 37 évesek voltak, és már hat éve nem menstruáltak. 

A kutatók az eltávolított petefészkekben vagy azok darabjaiban kicsiny hátramaradt tüszőket találtak, amelyek korai petesejteket tartalmaztak 13 nő esetében. A laboratórium körülmények között alkalmazott kezelés nyomán nyolc nő esetében tüszőnövekedést tapasztaltak, és végül öt nőnél kifejlett petesejt alakult ki. Ezeket eltávolították, lombikban megtermékenyítették a partnereik spermájával. Az így létrejött embriót lefagyasztották, majd visszaültették a méhkürt közelébe - ismertette a tanulmányt a The Daily Telegraph brit napilap online kiadása. Azóta egy nő egészséges fiúnak adott életet, egy másik pedig terhes. 

A korai petefészek-elégtelenség esetében a petefészek 40 éves kor előtt veszti el normális működését, a két petefészek elégtelenül működik, nem termelnek elegendő női hormont (ösztrogéneket), ami csökkent termékenységet, és bizonyos szerveknél korai öregedést jelent. A nők hozzávetőleg egy százalékánál alakul ki korai petefészek-elégtelenség.

Aaron Hsueh, a Stanford Egyetem professzora a BBC hírszolgálatának elmondta, hogy az eljárást tökéletesíteni kell, hogy megtalálják a lehető legjobb módot, de "becslésünk szerint a nők 25-30 százalékának nyújthat segítséget". Úgy gondoljuk, hogy a meddőség két másik változatának kezelésében is segítséget nyújthat. A kemoterápiában és sugárkezelésben részesült egykori rákbetegek, valamint a 40-45 év közötti nők esetében, akiknek rendszertelen a menstruációjuk. Ha találunk tüszőket, van esély arra, hogy ezzel az eljárással segítsünk - tette hozzá.

A nők egy-egy petefészkében több százezer tüsző van, ám számuk az életkorral csökken, mert egy részük tönkremegy. A tüszők közül négyhetente általában csak egy érik meg, alkalmassá válva a megtermékenyülésre.

2010-ben Hsueh professzor egy tanulmányban már bemutatta, hogy a PTEN fehérje blokkolásával egerek és emberi petefészek esetében lehetővé válik az alvó tüszők felélesztése növekvő petesejtekké.

Forrás:
MTI

Fotó:
pixabay.com

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.