Menü

Egészséges ételek – vagy csak reklám az egész? A sportitalok és a müzli szelet

Előző cikkeinkben már foglalkoztunk a gyümölcslevekkel és a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételekkel, Megpróbáltuk felfedni mit is tartalmaznak. Ám ezeken kívül még számos egészségesnek kikiáltott élelmiszer pontosan az ellenkezője annak, amit a reklámokkal teletűzdelt élelmiszeripar állít, köszönhetően ezeknek a rendkívül sikeres hirdetési kampányoknak. Tudományos okokkal magyarázható, hogy mely élelmiszerek jók az szervezetünknek, s melyek nem…

Ezek közé tartoznak a manapság szintén agyonreklámozott  sportitalok, és müzli sport szeletek is.

A legtöbb, boltok polcain található átlagos sportital felesleges pénzkidobás, egyszerűen az emberi szervezet számára feldolgozhatatlan “ital-hulladék”.  Túlnyomó részük olyan összetevőkkel van tele, amik többet ártanak, mint használnak, szinte az ellenkező hatást fejtik ki, mint azt várnánk. Többek között tartalmaznak kukorica szirupot, nátriumot, rengeteg mesterséges színezéket és aromákat.

Ráadásul nem árt tudni, hogy a sportitalok közel 30-szor erősebb eróziót okozhatnak a fogak esetében, mint a víz. Ezen már a fogmosás sem segít, sőt csak ront, mert az ilyen italokban bőven található citromsav lágyabbá teszi a fogzománcot, mégpedig olyan mértékben, hogy az már magától a fogmosástól is tovább sérülhet. Érdemesebb ezeket helyettesíteni például kókuszvízzel, amely tele van jótékony hatású és tápláló vegyületekkel, valamint természetes elektrolitokkal, enzimekkel, nyomelemekkel, aminosavakkal és a manapság nagy jelentőségű antioxidánsokkal. Érdemesebb tehát, ha magunk készítjük el saját sportitalunkat.

Erre a célra ideális a kókuszvíz, amely gyulladáscsökkentő és vérnyomáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, így tökéletes sportital lehet számunkra. Azonban ennek fogyasztása is csak szaunázás vagy tartós kardio edzés után ajánlott, mivel a kókuszvíz is rengeteg cukrot tartalmaz.

Ehhez hasonlóan a manapság a kereskedelmi forgalomban kapható energiaszelet legtöbbje olcsó szójafehérjét, az állagát megadó, de egyáltalán nem egészséges kukorica szirupot, valamint szintetikus vitaminokat és élelmiszeripari hulladéktermékeket tartalmaz. Érdemesebb tehát a sok mesterséges anyagot is tartalmazó szeletek helyett elfogyasztani inkább egy – egy gyümölcsöt, mely valós és hasznos összetevőket, rostokat és vitaminokat tartalmaz!

Fotó:
pixabay.com

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.