Magyar Népmese Napja
- Dátum: 2013.09.23., 13:29
- benedek, benedek elek, elek, magyar népmese napja, mese, népmese
Szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján ünnepeljük a Magyar Népmese Napját.
Bizonyára minden korosztálynak megvannak a kedvenc meséi, de bizton lehet állítani, hogy mindenki olvasott, hallott már Benedek Elek meséiről. Az ő születésnapján, elismerésül, ünnepeljük a Magyar Népmese Napját. Bár szerzeményeiről hallottunk már, de a Duna Kiadó jóvoltából olyan titkokra, érdekességekre is fény derülhet meséiről, melyeket nem is tudtunk.
10 dolog, amit nem tudsz Benedek Elek meséiről
1. A Nagy Küküllő és a Tartód patak összefolyásánál magaslott egykoron a középkor híres védelmi rendszerének egyik erőssége, Tartód vára, melynek romjai napjainkban is gyakran látogatott kirándulóhely.
2. A boszorkányok népmeséink rosszindulatú, emberfeletti hatalmú, idős asszonyalakjainak gyűjtőneve. Ő eszeli ki a rendkívüli feladatokat, s ő tör emberfeletti képességei birtokában a hős életére is. Képességei azonban alacsonyabb rendűek, csak ártani tud.
3. Európában nem ismerik a hetedhét országot, fanyüvőt, hétfejű sárkányt, nincs szavuk rá.
4. A krajcár kis értékű ezüst- és rézpénz, melyet az Osztrák Császárságban, Svájc német nyelvű kantonjaiban és a délnémet államokban használtak a 16–19. században. Nevét egy 1271-ben Meránóban kibocsátott tiroli garasról kapta, amely keresztet (kreuz) ábrázolt.
5. A Firtos vár az erdélyi Korond melletti Firtos hegyen épült a II. században. Számos népi legenda kapcsolódik hozzá: Firtos és Tartód tündérek és a Likaskő legendája, Firtos lova legendája, stb. Ma a vár helyét benőtte a fű, és csak a régészeti ásatások során előkerült romjai láthatók, de a vár alatt található mészkő fal, a „Firtos lova” továbbra is jelzi az időjárás változásait.
6. A nagykállói megyeháza pincéjében - amely börtönként is funkcionált - született a híres kállai kettős tánc. A táncra jellemző váltogatott lépések kialakulásának története: amikor egy rabot büntetésből tüskés deszkára állítottak, nem bírva a fájdalmakat, egyik lábáról a másikra nehezedve keresett enyhülést.
7. A bekecs egy rövid báránybőr kabát elnevezése. Derékban testhezálló volt a szabása, a női az alsó részén a szoknyára felfeküdve kiszélesedett. Gallérja nem volt. Az istrázsa a strázsa/őr népnyelvi alakja. A szó eleje úgy bővült ejtéskönnyítő magánhangzóval, mint az ispotály vagy istáp.
8. A kanászkürt tülök, kürt, kanásztülök, kanászduda, kondásduda leginkább marha szarvából készült, primitív trombitaféle hangszer, a faluból naponta kihajtott csordák és csürhék pásztorainak jeladó eszköze.
9. Benedek Elek volt az első író, aki a gyermekirodalom ügyét a magyar művelődéspolitika fontos kérdésének tartotta, mint országgyűlési képviselő is.
10. A ködmön csávázott juhbőrből készült öltöny, gombokkal vagy kapcsokkal bekötve hordták. Volt hímzett, tulipános és szirmos díszítésű is. Némely vidéken szőrrel bélelték, ezért a téli meleg ruha vagy ujjas bunda funkcióját töltötte be.
Forrás:
Duna Kiadói Csoport
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.