Menü

Védőfalak a stressz ellen

A stressz természetes velejárója az emberi életnek. Kiiktatni életünkből nemcsak, hogy nem lehet, de nem is érdemes, mivel fontos funkciót tölt be. Ahogy korábbi cikkünkben már részletesen kifejtettük, tulajdonképpen a környezettel való érintkezésünk során belső aktivációs szint változásáról van szó. Olyan fiziológiai, pszichológiai és viselkedéses válaszokról, amelyek az élethelyzetekhez való alkalmazkodást segítik.

Ugyanakkor a mai életvitel sok esetben olyan nagymértékű, és folyamatos stressz terhelést eredményez, melynek egészség károsító hatása nem elhanyagolható. A stressz tehát természetes része az emberi életnek, ennek megfelelően mindenki rendelkezik valamilyen módszerrel, amely a stresszel való megküzdést segíti. Ezek automatikus mechanizmusok, melyet minden különösebb megfontolás nélkül alkalmazunk bizonyos helyzetekben. Ezek a technikák lehetnek hasznosak vagy kevésbé hasznosak is. Az egészségre káros stressz ellen viszont tudatosabban kell fellépnünk!

Mi összeszedtünk néhány olyan módszert, melyek megvalósításához nem szükséges semmilyen szaktudás, mégis hatékonyan vethetőek be a túlzott stressz káros hatásai ellen.

Talán sokan nem gondolnánk, de másoktól való segítségkérés szinte a legelemibb problémamegoldó módszer a hétköznapokban. Ismerjük fel azokat a helyzeteket, amelyek meghaladják megoldó képességünket, vagy legalábbis olyannyira igénybe veszi energiáinkat, hogy az már káros. Az persze kulturálisan meghatározott, hogy mennyire szeretünk segítséget kérni. Azonban ahelyett, hogy a segítségkérést a gyengeség jeleként könyvelnénk el, gondoljunk rá úgy, mint hasznos stressz-kezelési technikára.

Közhelyes tanácsnak tűnhet, de bizonyított tény, hogy a rendszeres mozgás, feszültségcsökkentő hatása révén szintén kompenzálja a túlzott stresszhatást.  Emellett ügyeljünk arra, hogy rendszer legyen életünkben, melynek fontos eleme a pihentető alvás.

Szakemberek szerint a naplóírás is egy hasznos módszer lehet, hiszen segít rendszerezni, átgondolni problémáinkat és emellett fejleszti az önismeretet is.

Természetesen vannak úgynevezett pszichológiai stresszcsökkentő technikák is, ezek elsajátítása főleg akkor szükséges, ha például életvitelünk fokozottan stressz veszélyes. Na, persze az életmód változtatás nem feltétlenül kerülhető el, és az előzőekben megemlített hétköznapi módszerek is sokat segíthetnek.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.