Menü

Korai folyó ügyek

Kardinális pont, minden szülő számára, hogy gyermeke mikor és hogyan lesz szobatiszta. A körülbelül három és ötéves korra kialakuló szobatisztaságot megszakíthatja még időnkénti bepisilés, ez természetes jelenség, az idegrendszer érésével azonban megszűnik.

A szülők különböző technikákkal igyekeznek rávenni gyermeküket a szobatisztaságra, például bili használatával. A lényeg, hogy fenyegetéssel ne próbálkozzunk, mert az csak szorongást idézhet elő a gyerekben.

Fontos tudni, hogy a nappali és az éjszakai (vagy alvás közbeni) szobatisztaság között jelentős különbség van. A nappali szobatisztaságot tanuljuk, lányoknál az sem ritka, hogy már másfél- kétéves korra kialakul. Az éjszakai szobatisztaságot azonban egy hormon szabályozza, ami öt- hatéves korra jelenik meg a szervezetben. Éppen ezért az alvás közbeni szobatisztaságra nem tudunk erővel hatni, olyan azonban előfordulhat, hogy a megfelelő kor elérésének idejére még nem termelődik a hormon. Utóbbi esetben mindenképpen orvoshoz kell menni, ahol általában egy orr spray segítségével juttatják a hormont a gyermek szervezetébe.

Ötéves korig a szobatisztaságot követően még kisebb „balesetek” beleférnek, nem kell azonnal aggódnunk és szégyenkeznünk. A visszaesésnek lehetnek lelki okai. A családban történő változás, például új testvér születése, átmeneti visszafejlődést idézhet elő. Továbbá az óvodakezdéssel járó stressz, nagyobb elvárások is okozhatnak szorongást, melynek testi tünete lehet a bevizelés.

Legyünk türelmesek, és adjunk időt gyermekünk számára. Más gyerekeivel való összehasonlítás, nem jó kiindulópontja a szobatisztaság megtanításának és elérésének.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.