Menü

Őznász a közutakon (is) - Veszélyes időszak kezdődött az autósokra

Magyar Közút Nonprofit Zrt. felhívja a figyelmet, hogy őznász a közutakon (is) – Vezess körültekintőbben!

Elérkezett az az időszak, amikor a természet hívó szava mindent felülír: július közepén indul az őzek párzási időszaka. Ilyenkor a bakok és suták egyetlen dologra koncentrálnak – és ez nem a forgalom.

A szerelem hevében az őzek nappal is aktívabbak, jóval figyelmetlenebbek és egyáltalán nem foglalkoznak vele, hogy 90-nel közeledik egy autó.

Mi, autósok viszont nem engedhetjük meg magunknak ezt a figyelmetlenséget. Hazánkban az utakon elütött nagyvad háromnegyede őz. Az őzbalesetek döntő része pedig pont ezekben a hetekben történik.

Július közepétől egészen augusztus végéig tart az őzek nászidőszaka, az úgynevezett őznász, amely nemcsak az erdőkben és mezőkön zajlik, hanem sajnos az utak mentén is egyre gyakrabban okoz balesetveszélyes helyzeteket. Az autósok számára ez az időszak különös odafigyelést igényel.

Az őzek júliusban és augusztusban keresik párjukat, ilyenkor a bakok (hím őzek) intenzíven kergetik a sutákat (nőstény őzek), gyakran figyelmen kívül hagyva a környezeti veszélyeket. Ez azt jelenti, hogy nappal és éjjel is hirtelen, kiszámíthatatlan mozgással kerülhetnek az úttestre – akár egyedül, akár párban, vagy több egyed is egymás után.

Hol és mikor a leggyakoribb a veszély?

Lakott területeken kívül, főként erdők, mezők, rétek mentén húzódó utaknál. Hajnali és szürkületi órákban különösen aktívak és másodrendű utaknál és alacsony forgalmú országutaknál gyakori az áthaladás.

Mit tehetünk, hogy ne egy romantikus találka kellős közepébe csöppenjünk?

- A megengedett legnagyobb sebesség nem kötelező tempó – ha lassabban haladunk, több idő marad reagálni.

- Éjszaka kapcsoljuk fel a távolsági fényszórót lakott területen kívül, így hamarabb észrevesszük a mozgást. Természetesen, ha jönnek szemből, vissza a tompítottra.

- Vezetés közben ne telefonáljunk (mondjuk azt amúgy sem szabad, soha)

- Ha egy őz szalad át előttünk, számítsunk rá, hogy jöhetnek többen is.

- Ha már nincs mód az ütközés elkerülésére, vészfékezzünk, de soha ne rántsuk el a kormányt, mert a letérés az útról vagy a szembesávba sodródás súlyosabb következményekkel járhat.

Mi történik, ha mégis megtörténik az ütközés?

Álljunk meg biztonságos helyen, kapcsoljuk be a vészvillogót, és ne közelítsük meg az állatot – a sérült vad veszélyes lehet.

Értesítsük a rendőrséget vagy a vadászatra jogosult szervezetet (pl. vadásztársaság).

Ha megtörténik az ütközés hívjuk a 112-t. Ne próbáljuk meg elvonszolni a sérült állatot, és semmiképp ne vigyük magunkkal.

Az őzek is a természet részei, és viselkedésüket az ösztöneik irányítják. Az autósok felelőssége, hogy ilyenkor is körültekintően, óvatosan közlekedjenek. Egy kis figyelem életet menthet – akár az állatét, akár a sajátunkat.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.