Májusban ünnepeljük a méheket
- Dátum: 2025.05.11., 04:46
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- beporzás, méhlegelő, méhraj, rovarirtó, termény, világnap
Méhekkel már mindenki találkozott, hiszen szerencsére mindenhol ott vannak, de már kevesebben tudják, hogy mennyire fontosak ők az élet fenntartásának szempontjából.
Minden évben május 20-án tartják a méhek világnapját már 2017 óta, amikor is a közgyűlés elfogadta egy szlovén indítványban foglaltak szerint a felterjesztést. Az időpont azért erre a napra esik, mert 1734. május 20-án született Anton Janša, aki az európai méhészet egyik kiemelkedő alakja volt. Ő alapította az első méhészeti iskolát Ausztriában és szintén ő volt, aki forradalmasította a méhészetet azzal, hogy bevezette a méhek legeltetését, meghatározta, hogy melyik méhnek mi a szerepe a rajban és többek között ezek is leírta, könyvekbe foglalta.
A méhek világnapja arra hivatott, hogy minél szélesebb körben elterjedjen, hogy mennyire fontos állatokról van szó az élet minden formájának fennmaradását tekintve. Amilyen apró kis lényekről beszélünk, sokan nem is gondolnák, létük és munkájuk nélkül bizony mi sem maradnánk életben.
Mindenki azzal köti össze a méhek fogalmát, hogy finom és értékes mézet kaphatunk általuk, pedig létezésük nem csak ezért fontos. Az egész világ élelmiszertermelésnek nagyjából 1/3-a a méhektől függ. A mai világban a mezőgazdasági fejlődés, az ezzel érkező vegyszerek, az éghajlatok változása sokban befolyásolja a méhek életben maradását.
A rovarírtószerek, melyekkel a kártevők ellen védekeznek a gazdák sajnos a méhekre is hatással vannak, ezért olyan gazdaságokban, ahol ilyen vegyszereket használnak, a méhrajok tömeges pusztulását lehet észrevenni. Mindez nagyon rossz, ha azt nézzük, hogy egyrészt egy hasznos rovart bántunk, másrészt nem tudják munkájukat elvégezni, azaz nem tudnak beporozni. Ebből az következik, hogy ha nincs megfelelő beporzás, akkor nem lesz elegendő termény. Ezt a munkát egyes helyeken már robotizált rendszerek végzik.
Mi, kis emberek is tehetünk az ellen, hogy a méhek elpusztuljanak. Ebben az esetben kerülni kell a rovarölőszerek használatát a kertekben, telepíthetünk méhlegelőket, ehhez már remek kis magkeverékeket vásárolhatunk. Készíthetünk méhhotelt azokból az anyagokból, amiket otthon vagy az erdőben találunk, mellé kihelyezhetünk méh itatót, vagy vásárolhatunk olyan zöldséget és gyümölcsöt, amiket biogazdálkodás útján termesztettek.
Támogathatjuk a helyi méhészeteket, ahol biztosan nem génmanipulált mézszerű valamit fogunk tudni vásárolni. Ez a nap arra is felhívja a figyelmet, hogy Földünk ökoszisztémája felborul, ha nem figyelünk, és nem védjük meg a negatív változásoktól. Nem lesz elegendő növény, termény, az állatoknak nem lesz emiatt takarmány, az embereknek pedig egy idő után nem lesz mit enni. Érdemes végiggondolni, hogy mennyire vigyázunk a méhekre, életünk múlhat rajta.
A méhek világnapja arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet a méhek létfontosságára, nélkülük bolygónk ökoszisztémája felborul és igencsak kedvezőtlen hatásokkal fogunk szembesülni.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Pitypang időszak, használd ki

Végre tényleg itt a jó idő, tele a kert, az udvar mindenféle szép kis növénnyel. Színes a táj, illatoznak a virágok, keressük köztük a felhasználható növényeket, mint például a pitypang.
A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!