Nem vehetnek energiaitalt a gyerekek
- Dátum: 2025.05.10., 19:13
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- alkohol, cukor, energiaital, függőség, káros hatás, koffein, összetevő, szabályozás, szívbetegség, tinédzser, törvényjavaslat, törvénymódosítás
Április végén döntés született: megtiltották a 18 év alattiaknak az energiaitalok vásárlását. Tilos lesz 18 év alattiaknak energiaitalt értékesíteni, illetve kiszolgálni. A parlament 174 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a törvényjavaslatot, amit még tavaly áprilisban nyújtottak be. A törvénymódosítás a kihirdetése után harminc nappal lép hatályba, azaz várhatóan júniustól már nem vehetnek maguknak energiaitalt a tinédzserek.
A törvényjavaslat alapján a kormány rendeletben határozza majd meg, hogy milyen összetételű energiaitalokra vonatkozik a tiltás.
Sajnos ma Magyarországon felmérések szerint a fiatalok energiaital-fogyasztása aggasztó méreteket öltött, a kutatás szerint 78 százalékuk fogyaszt energiaitalt, és minden ötödik 10–14 éves gyerek rendszeresen fogyasztja az energiaitalt már akár reggelire is! A szabályozás célja, hogy megvédje a fiatalokat az energiaitalok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól.
Hogy miért kellett több mint egy évet várni a javaslat benyújtásától a szavazásig, azt nem tudom, de pedagógusként - és szülőként is – örülök a döntésnek.
Bár az én fiaim – tudomásom szerint - nem fogyasztanak energiaitalt, azért ez a döntés megnyugtató.
Mi számít energiaitalnak?
Energiaitalnak számít az a termék, aminek a koffeintartalma meghaladja a 15mg/100 ml mennyiséget, illetve valamelyik összetevője tartalmaz ginsenget, L-arginint vagy legalább 10 mg/100 ml mennyiségű taurint vagy ezek kombinációját.
Arról is tegyünk említést, hogy a gyerekek az energiaitalokban lévő cukortól elhíznak, a koffeintől pedig felpörögnek. Ha a középiskolás diákjaim valamelyike ezt fogyasztja, akkor konkrétan nem tud leülni a tanórán, sem egyhelyben megmaradni, folyton pörög. Az is előfordult, hogy mászkált órán, elvitte a szemetesbe a szemetet, ezzel is elérve, hogy ne kelljen ülve maradnia.
Az energiaitalok fogyasztása rosszabb alvást, romló iskolai teljesítményt okoz, jól tudjuk, hogy a koffein és a cukor párosítása nem a legszerencsésebb.
Bármennyire hihetetlen az energiát az energiaital nem pótolja, viszont függőséget okoz.
Az energiaitalok fogyasztása nem váltja ki az alvást, csak pár óra plusz energiát ad, de a hatás elmúltával sokkal intenzívebb lesz a kimerültség.
Akinek ráadásul fel nem ismert, veleszületett szívrendellenessége van, vállalnia kell a kockázatot, hogy egyetlen doboznyi energiaital olyan ritmuszavart generálhat, ami akár végzetes is lehet.
Energiaital és alkohol
Óriási a veszélye, ha az energiaitalt alkohollal együtt fogyasztják, hiszen mindkettő dehidratál, ezért ilyenkor az alkohol mérgező hatása is sokkal erőteljesebben jelentkezik, ami akár halálos kimenetelű lehet.
Sajnos az energiaitalok számos olyan összetevőt, kemikáliát tartalmazhatnak, aminek a hosszú távú hatása a mai tudomány állása szerint ismeretlen, ezért is vált szükségessé a fogyasztásuk szabályozása. Ezúton is kérem a 18 évesnél idősebb fiatalokat, felnőtteke, hogy ne segítsék hozzá ezekhez az italokhoz a gyerekeket! Kérem ne vásárolják meg nekik.
Indigó emberek, hallottál már róluk?

Az emberek többsége hallotta már az indigó gyermek kifejezést, de sokan nem gondolják tovább, hogy ezek a gyerekek felnőnek. Ők az indigó emberek.
Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.
Cseresznye szezon, használd ki!

Mindenki ismeri a cseresznyét, a gyerekek a fülükre akasztják, a felnőttek befőttet készítenek belőle. Érdemes sokat fogyasztani belőle, mert igencsak egészséges.
Mit ad a nézőknek a filmzene?

A filmek világa épp annyira szól a hangokról, mint a látványelemekről. A gondosan megkomponált dallamok képesek elmélyíteni a látványt, felerősíteni az érzelmeket, és egyedülálló módon bevonni a nézőt a történetbe. Gondoljunk csak Hans Zimmerre, a Dögkeselyű ikonikus dallamára, vagy éppen a nemrégiben megjelent A brutalista számaira. Vajon hogyan képes a hang és a vizuális tartalom együttese ennyire megragadó élményt nyújtani, és milyen utat járt be a filmzene, mire eljutott a mai státuszáig?
A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.